До Президента України звернулася Асоціація розвитку суддівського самоврядування України з проханням про захист

До Президента України звернулася Асоціація розвитку суддівського самоврядування України з проханням про захист

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України звернулася до Президента України Володимира Зеленського як до Гаранта Конституції України з проханням захисту суддів, суддівської незалежності та спроб встановити контроль над судовою владою. Відкрите звернення опубліковано на сторінці АРССУ в Facebook.

АРССУ вказує, що в ЗМІ на сьогоднішній день поширюється інформаційна кампанія, яка спрямована проти третьої гілки влади - судової. А на адресу суддів лунають несправедливі звинувачення, узагальнення, цькування. Цілу гілку називають «мафія», «клан».

У соціальних мережах смерть судді подається як досягнення «судової реформи», «очищення» суддівських рядів.

Подібні дії - свідоме приниження всіх суддів. Про такі речі як честь і гідність взагалі мова не йде.

Асоціація розвитку суддівського самоврядування пояснює, що, як судді, вони усвідомлюють свою високу відповідальність перед суспільством і добровільно погодилися на досить високу публічність, відкрито ведучи сторінки в соціальних мережах. Але в даному випадку, обрана риторика сприймається не як конструктивна критика. Вона веде до розпалювання в суспільстві ненависті до суддів.

Також Асоціація послалася на слова Олександра Гамільтона в «Федераліст 78» про те, що судова гілка - найслабша серед трьох, адже вона не може успішно напасти на інші, і їй необхідний захист.

Незалежність судової гілки гарантується державою і закріплена в Конституції України. Так, ст. 6 Конституції України свідчить, що державна влада в Україні здійснюється на основі її поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах, відповідно до Законів України.

Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди (ст.124 Конституції України).

Ст. 126 Конституції України говорить, що незалежність і недоторканність судді гарантується Конституцією і законами України, а вплив на суддю будь-яким способом забороняється.

Мета АРССУ - захист і зміцнення незалежності судової влади та сприяння становленню в Україні справедливого суду, що фактично перетинається з притаманними Президенту України функціями як Гаранту Конституції України.

У своєму повідомленні Асоціація вказує, що за останній час в ЗМІ і соцмережах, Президента України і суддів намагаються протиставити між собою, посварити і маніпулятивно звинуватити суддів у тому, що вони опираються обраному курсу Президента України на ствердження Верховенства Права, зміцнення незалежного, сильного і справедливого суду.

Згідно з п.1.4 Європейської хартії про статус суддів - якщо суддя вважає, що його права, які передбачені законом, його власна незалежність або незалежність судового процесу знаходяться під загрозою, то у нього є можливість звернутися з цього до незалежного органу з пропозицією вжити дієвих заходів для виправлення ситуації або запропонувати, як можна її виправити. Всі державні та інші установи зобов'язані поважати незалежність судових органів і підтримувати її. Незалежність суддів гарантується незалежністю судової влади в цілому.

Для того, щоб судова влада виконувала свої функції, вона повинна бути незалежна від впливу органів.

АРССУ нагадує, що представники інших гілок влади повинні утримуватися від будь-яких дій або заяв, які можуть бути прийняті як інструмент тиску на діяльність судових органів, або викликати сумніви в їх здатності виконувати свої зобов'язання ефективно.

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України просить Президента України Володимира Зеленського, як Гаранта Конституції, не бачити в суддях ворогів, захистити незалежність суддів від тиску і спроб встановити над судовою владою контроль.

Розгорнута інформаційна кампанія в ЗМІ та соцмережах - засіб впливу та встановлення контролю над судами. У зв'язку з цим, АРССУ просить забезпечити дотримання конституційного принципу незалежності суду і сприяти припиненню дезінформації про діяльність суддів і судової влади в цілому.