Скорочення штату: як діє роботодавець?

Однією з досить популярних причин розриву або припинення трудових відносин - скорочення чисельності або штату працівників.
Причиною скорочення може бути: погіршення фінансового стану підприємства; зменшення попиту і збуту продукції підприємства; ліквідація робочих місць зі шкідливими умовами праці; впровадження передових методів праці і так далі.
Цілком логічним буде, якщо підприємство прийме рішення припинити випускати певний товар, і таким чином відділ, що працює над цим товаром, вже не буде потрібним. Отже, людей скорочують.
Як відбувається звільнення працівника в такому випадку?
Якщо роботодавець прийме рішення про скорочення штату, то він повинен дотримуватися закріплених законодавством процедурних зобов'язань.
- Профспілка
За три місяці до наміченого звільнення, роботодавець повинен звернутися в Профспілкові організації для повідомлення їх про майбутнє скорочення штату, причини, кількості скорочуваних і категорій. До того ж роботодавець повинен отримати у них консультацію про те, як можна запобігти звільненням або скоротити кількість звільнених до мінімуму. (Ст. 494 Кодексу законів про працю України; ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права, гарантії діяльності»)
- Переважне право
Коли роботодавець приймає рішення про скорочення штату, він складає список тих, кого передбачається звільнити. Варто пам'ятати, що є категорії працівників, які мають переважне право на залишення на роботі. (Ст. 42 Кодексу законів про працю України)
Також необхідно враховувати пільгові категорії громадян, які можуть бути звільнені тільки в разі повної ліквідації підприємства. Але навіть в такому випадку, перш ніж організація ліквідується, людину необхідно працевлаштувати.
- Попередження та пропозиція
За два місяці до призначеної дати звільнення, працівника необхідно повідомити. (Ст.492 КЗпП)
Разом з оповіщенням про звільнення, роботодавець зобов'язаний надати працівникові варіант працевлаштування в цій же організації, але на іншій роботі. За умови, що такий варіант є.
При пропозиції потрібно пам'ятати про стан здоров'я працівника: а чи зможе він потягнути нову роботу?
Пропозиції про зміну робочого місця в рамках організації має надходити протягом двох місяців.
Якщо працівник відмовляється або роботи просто немає, то він звертається за допомогою до Державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
- Оповіщення Державної служби зайнятості України
Роботодавець своєчасно повинен повідомити Державну службу зайнятості України, якщо майбутнє скорочення штату буде масовим. (Ст.492 КЗпП)
- Рішення профспілки
Найчастіше рішення про розрив трудових відносин буде прийнято за попередньою згодою виборного органу, первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. Профспілки повинні дотримуватися термін в 15 днів, за які вони розглядають причини скорочення і протягом трьох днів, після закінчення 15 діб, повідомляють роботодавцю в письмовій формі про своє рішення. Якщо рішення немає, то за замовчуванням вважається, що профспілка дала свою згоду на звільнення працівника.
- Звільнення
Після закінчення двох місяців очікування, працівника звільняють. Людину можна звільнити і до закінчення попереджувального терміну, але тільки в тому випадку, якщо роботодавцю подали заяву про скорочення терміну попередження.
У день звільнення працівника видається трудова книжка (якщо до цього паперова версія зберігається у роботодавця) і копія наказу про звільнення.
А також в цей день йому виплачуються всі суми, належні йому від підприємства.