Зміни в роботі судів на період дії воєнного стану

Зміни в роботі судів на період дії воєнного стану

Починаючи з 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який відобразився на процесі здійснення правосуддя судами України. На тимчасово захоплених територіях держави здійснення правосуддя зупинено для запобігання загрозі життю та здоров'ю суддів та учасників судового процесу.

Але в умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмежене, адже згідно зі ст.10 та 26 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» у період воєнного стану повноваження судів не можуть бути припинені.

Таким чином, в період воєнного стану суди продовжують роботу, але з певними особливостями:

  1. Зміна територіальної підсудності справ

03.03.2022 Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни підсудності судів» №2112-IX.

Відповідно до закону передбачено наступне: у зв'язку зі стихійним лихом/військовими діями/заходами по боротьбі з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, робота суду може бути припинена з одночасним визначенням іншого суду, який буде здійснювати правосуддя на території того суду, який припинив діяльність і який найбільш територіально наближений до суду, що припинив діяльність.

Інформацію про зміну територіальної підсудності судових справ можна дізнатися безпосередньо на сайті конкретного суду (веб-сайт Судової влади України). А також встановлено перелік, що нараховує 121 суд у різних областях України, територіальна підсудність яких була змінена у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану.

  1. Передача матеріалів судових справ

Верховний суд України дав рекомендації судам, які знаходяться на території активних бойових дій: за наявності можливості, справи, що розглядаються, повинні бути передані іншим судам.

В першу чергу, це стосується тих справ, які перебувають у провадженні суддів, і резонансних справ: матеріалів кримінальних проваджень, в яких людина тримається під вартою; проваджень щодо неповнолітніх; проваджень щодо особливо тяжких злочинів; інших справ, розгляд яких може мати істотне значення для прав учасників процесу.

У разі, якщо з певних причин справи не були передані до іншого суду, то:

  • за наявності судового рішення суду першої інстанції справа може бути відновлена відповідно до процесуальних норм;
  • якщо у справі ще не прийнято судове рішення, позивач має підставу для звернення з новим позовом. У такому випадку, відповідно, розгляд судової справи відбудеться з початку.
  1. Особливості режиму роботи судів у період дії воєнного стану

Режим роботи кожного конкретного суду залежить від того, яка ситуація склалася в регіоні, де цей суд розташований. Тому необхідно уважно стежити за оновленнями, які публікуються на сайтах судів.

Щодо учасників:

Для того, щоб уникнути небезпеки життю і здоров'ю відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів, учасникам судових процесів рекомендується утриматися від відвідування судів.

Учасники судових процесів мають можливість подати заяву про розгляд справи за їх відсутності, відкладення розгляду справ у зв'язку з військовими діями та/або про розгляд справ у режимі відеоконференції. Такі заяви, можуть бути направлені в електронному вигляді на електронну адресу суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд», а також поштою.

Щодо розгляду справ та судових засідань:

У разі, якщо сторона у справі не може прибути до суду через небезпеку для життя, або не може подати заяву про відкладення розгляду справи або про розгляд справи в режимі відеоконференції у зв'язку з роботою на об'єктах критичної інфраструктури, вступом до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих військових формувань тощо, судам, які здійснюють правосуддя, рекомендується по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів).

Не можуть бути відкладеними судові засідання, на яких має розглядатися питання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Справи, які не є невідкладними, розглядатимуться лише за наявності письмової згоди на це всіх учасників судового провадження.

А також, призупинено особистий прийом громадян керівництвом суду, допуск на судові засідання особам, які не є учасниками судових засідань, обмежений, доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» і «Список справ, призначених до розгляду», тимчасово призупинено. Дані нововведення пов'язані з метою забезпечення безпеки учасників судових процесів і відвідувачів судів на період дії воєнного стану. Дату і час судових засідань учасники справи можуть дізнаватися в оперативному порядку за телефонами суду або з використанням інших засобів зв'язку.

Введення воєнного стану на певній території є поважною причиною для відновлення процесуальних строків.

Джерело: БПД