Вища рада правосуддя: діючий прокурор може мати статус адвоката

Вища рада правосуддя: діючий прокурор може мати статус адвоката

Рада правосуддя дійшла висновку, що Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» фактично не забороняє прокурорам ставати адвокатами. Закон лише забороняє прокурорам одночасно виконувати обов'язки прокурора та займатися адвокатською діяльністю.

Вища рада правосуддя 5 жовтня 2021 року визнала відсутність порушення вимог про несумісність в справі прокурора відділу забезпечення діяльності в сфері запобігання та протидії корупції Одеської обласної прокуратури Максима Адельшин. Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Автором скарги на прокурора стала Генеральна інспекція Офісу Генеральної прокуратури.

У своїй скарзі Генінспекція зазначила, що хоча М. Адельшин є прокурором з 2012 року, проте 19 травня 2021 року Рада адвокатів Одеської області видала йому свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, яке М. Адельшин відразу ж припинив.

В обгрунтування своєї позиції Генеральна інспекція послалася на постанову Великої палати Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 826/9606/17. У даній постанові ВП ВС прийшла до висновку, що перебування на посаді прокурора несумісне із зайняттям посади в будь-якому іншому органі державної влади, місцевого самоврядування та на державних виборних посадах. Крім того, ВП ВС зазначила, що на прокурорів також поширюються обмеження щодо суміщення з іншими видами діяльності, визначеними Законом «Про запобігання корупції».

Таким чином, прокурор, приймаючи присягу, приймає і такі обмеження, як неприпустимість одночасного перебування і на посаді прокурора, і в статусі адвоката.

Вивчивши матеріали скарги, член Ради правосуддя Володимир Говоруха прийшов до висновку про відсутність підстав для притягнення Адельшина до відповідальності за сумісництво.

Так, в ході перевірки з'ясувалося, що після того, як М. Адельшин здав кваліфікаційний іспит і пройшов стажування, він звернувся до Ради адвокатів Одеської області з проханням видати йому свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Але Рада адвокатів в червні 2020 року не задовольнив заяву М. Адельшина.

Тоді М. Адельшин звернувся до суду і виграв відповідний процес в Одеському окружному адміністративному суді, який скасував рішення Ради адвокатів Одеської області та зобов'язав орган адвокатського самоврядування видати М. Адельшину свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. У підсумку, 19 травня 2021 року М. Адельшин став адвокатом, але відразу ж призупинив дію свого свідоцтва.

У своїх поясненнях до Ради правосуддя М. Адельшин зазначив, що Закон «Про прокуратуру» забороняє прокурору одночасно займатися адвокатською діяльністю, однак він такою діяльністю і не займався. За словами прокурора, Закон «Про прокуратуру» не забороняє здавати кваліфікаційний іспит, приймати присягу адвоката і отримувати відповідне свідоцтво.

«Процедура реалізації права на заняття адвокатською діяльністю не є тотожною безпосереднього здійснення адвокатської діяльності», - зазначив прокурор у своїх поясненнях для Вищої ради правосуддя.

Також прокурор зазначив, що прийняття присяги адвоката зовсім не означає зобов'язання почати адвокатську діяльність. Йдеться тільки про те, що він може зайнятися такою діяльністю після того, як перестане бути прокурором.

Вивчивши доводи сторін, Рада правосуддя дійшла висновку, що Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» фактично не забороняє прокурорам ставати адвокатами. Закон лише забороняє прокурорам одночасно виконувати обов'язки прокурора та займатися адвокатською діяльністю.

«Обмеження щодо осіб, які перебувають на посаді прокурора, стосуються безпосередньо здійснення ними адвокатської діяльності, спрямованої на надання правової допомоги клієнту, а не реалізації такими особами права набуття статусу адвоката. При цьому слід зазначити, що чинне законодавство України не містить конкретно визначеного заборони для діючих прокурорів складати кваліфікаційний іспит і проходити відповідне стажування з метою отримання свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю», - йдеться в рішенні Ради правосуддя.

В результаті Вища рада правосуддя визнала відсутність порушень щодо несумісності в справі прокурора Одеської обласної прокуратури Максима Адельшин.