Віктор Ступак про "плюси" та "мінуси" законопроекту про сплату податку з продажу електронних послуг

Віктор Ступак про "плюси" та "мінуси" законопроекту про сплату податку з продажу електронних послуг

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №4184, який передбачає обкладання податком на додану вартість (ПДВ) компаній, які не є резидентами країни. До таких відносяться Google, Facebook і Netflix.

Віктор Ступак  – адвокат з практики IT-права юридичної компанії “Legal Partner” пояснив, що законопроектом встановлюється порядок сплати податку іноземними компаніями, які надають електронні послуги на території України.

Також, вносяться поняття електронних послуг, визначення постачання таких послуг, порядок реєстрації іноземних компаній як платника ПДВ, взаємодій контролюючих органів з нерезидентами. Ставка оподаткування встановлюється загальна (20%).

Адвокат зазначає, що прийняття закону обумовлено необхідністю отримання додаткових надходжень до бюджету: «Іноземні компанії постачають на територію України великий обсяг електронних послуг без сплати будь-яких відрахувань до державного бюджету. Цей шматок податкового пирога звичайно не може залишатись без уваги».

«З плюсів для держави – це звісно досить великі надходження до бюджету.  З мінусів, вірогідність підвищення для користувачів вартості послуг Apple, Google, Netflix, Facebook та інших компаній, оскільки зазначений податок буде закладатись безпосередньо до вартості послуг. Але, можливо, компанії встановлять інший порядок нарахувань. Тож, слідкуємо за публічними повідомленнями технологічних компаній та оновленими правилами користувачів», - зазначив Віктор Ступак.

Ведення ПДВ на електронні послуги також практикуєтеся багатьма країнами ЄС і не тільки. До прикладу у Франції ставка ПДВ за електроні послуги наданих нерезидентами встановлюється за ставкою 3%, Австрія 5%, Туреччина 7,5 %.

«Загалом, ключові зміни щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання нерезидентами електронних послуг застосовуються починаючи з 1 січня 2022 року. Попереду ще багато дискусій, практичний роз’яснень та порядку реалізації таких податкових нововведень», - підсумував адвокат.