Вадим Мельник «Кадровий відбір в Одеське відділення БЕБ почнеться в січні»

Вадим Мельник «Кадровий відбір в Одеське відділення БЕБ почнеться в січні»

Конкурси на заміщення посад у Бюро економічної безпеки стартують у січні 2022 року. А всіх переможців цих конкурсів, крім стандартних процедур, очікує також внутрішня перевірка на доброчесність, що проводиться відділом попередження та протидії корупції БЕБ.

Про це, а також про намір аналітиків і детективів зосередитися на споконвічно «одеських темах» — портах, агросекторі і «скрутках» — розповів в інтерв'ю «Діловій Одесі» керівник Бюро економічної безпеки України Вадим Мельник.

Орган з новою філософією

- Вадиме Івановичу, в одному з інтерв'ю ви підкреслили, що виступаєте за так званий регіональний принцип роботи БЕБ. Що це означає? Обласним структурам Бюро дійсно будуть надані максимально широкі повноваження?

- Перш за все, я хочу пояснити, що таке Бюро економічної безпеки. БЕБ - це орган з новою філософією. В основі його діяльності лежить аналітична модель. Це не правоохоронний орган. Більше того, я як директор цього Бюро є цивільною особою. Бюро економічної безпеки - центральний орган виконавчої влади з правоохоронною функцією, головне завдання якого — запобігти економічним злочинам, а також виявити причину і зробити так, щоб злочин повторно не скоювався. Саме аналітична складова дозволить виявляти на ранніх етапах кримінальні прояви, які можуть зашкодити економіці України.

У центрі роботи органу - аналітик, що задає вектор діяльності детективам, які здійснюють правоохоронну функцію. Основне завдання аналітика - здійснювати кримінальний аналіз і фінансову розвідку.

Якщо коротко, робота аналітика буде включати три види аналізу:

  • стратегічний аналіз - вивчення наявних ризиків у національній економіці, оцінка загроз економічній безпеці, а також розробка можливих варіантів подолання та мінімізації цих ризиків;
  • оперативний аналіз - збір оперативної інформації, її обробка, внесення в бази даних, підготовка висновків детективам для досудового розслідування конкретного кримінального прояву;
  • тактичний аналіз - оцінка заяв про правопорушення.

А тепер перейдемо в структуру. З початку свого призначення на посаду директора БЕБ я говорив про те, що нам дуже важливо вибудувати структуру органу не тільки в центральному управлінні, але і в регіонах. Я розумію, що кожен регіон України має свою специфіку, наприклад, якийсь регіон аграрний, якийсь прибережний, а якийсь прикордонний або межує з ДНР і ЛНР. Щоб забезпечити ефективну роботу, нам необхідно сформувати структуру відповідно до регіональних особливостей.

Наприклад, аналітики в сільськогосподарській галузі, лісогосподарській галузі, у сфері протидії контрабанді і т.д. відповідно до цього буде формуватися штат в регіонах, і визначаться пріоритетні галузі по кожному територіальному управлінню БЕБ.

На початку листопада Кабінет Міністрів України затвердив постанову про створення територіальних підрозділів БЕБ, яких в Україні буде 23. Одне з них, звичайно, буде в Одесі.

Тісна співпраця

- Як буде контролюватися робота регіональних підрозділів? І особливо  - щодо взаємодії з місцевими прокуратурами, поліцією, органами влади?

- Кожне територіальне управління - це окрема юридична особа, яка фактично відсотків на 90 відображатиме структуру центрального апарату. До складу кожного управління входитимуть аналітики, детективи та адміністративний персонал.

Вони в межах свого регіону будуть виконувати завдання, покладені на Бюро - виявляти і розслідувати злочини в економічній сфері. У своєму регіоні вони будуть виконувати як самостійну роботу, так і завдання, які їм буде ставити центральне управління, в межах компетенції.

Що стосується взаємодії з місцевими прокуратурами, поліцією, органами влади. З місцевими прокурорами та судами має бути налагоджена максимально швидка взаємодія, без якої розслідування кримінальних проваджень не можна буде здійснювати. Цей аспект дуже важливий.

З поліцією та іншими органами влади на місцях має бути звичайна, але тісна співпраця, в робочому режимі, для забезпечення спільної боротьби з кримінальними проявами. Більше того, на регіональному рівні плануємо підключення та використання баз даних відповідних органів для забезпечення виконання своїх функцій, а саме СБУ, Державного бюро розслідувань, облдержадміністрації тощо.

Що буде в січні

- Коли слід очікувати початку роботи Одеського відділення Бюро?

- У перших числах січня розпочнуться конкурси на комплектування територіальних управлінь.

Спочатку пройдуть конкурси на посади керівників регіональних відділень та їх заступників. Кожне територіальне управління БЕБ - окрема юридична особа. У кожному регіоні буде сформована своя конкурсна комісія. Це дозволить прискорити запуск БЕБ по всій Україні.

Конкурси на ці посади будуть проходити за такою ж процедурою, як і на атестованих гласних співробітників в центральному апараті: подання необхідних документів, складання тестування на знання законодавства, співбесіда з конкурсною комісією, далі — психологічне тестування, спецперевірка, за бажанням — поліграф. Після призначення переможців чекає внутрішня перевірка на доброчесність, що проводиться відділом попередження та протидії корупції БЕБ. За моїми підрахунками, до кінця лютого Одеське теруправління зможе почати роботу.

- Які співробітники, з яким рівнем компетенцій можуть розраховувати на роботу в Одеському БЕБ? І що може залучити до цієї роботи фахівців?

- Це залежить від того, куди людина буде подавати документи: на посаду детектива або аналітика. Є ще підрозділ, який забезпечує діяльність БЕБ: бухгалтери, юристи, фахівці засобів інформації. Основні критерії, які я виділив для себе – професійні знання, порядність, бажання працювати.

Немає ніяких заборон для подачі на конкурси в БЕБ колишнім співробітникам інших правоохоронних органів. Але я розумію, що далеко не всі ці фахівці поділяють цінності і нову філософію БЕБ. Ми вітаємо і досвідчених фахівців, і молодих хлопців, які тільки закінчили університети або мають невеликий досвід.

Зарплати в БЕБ будуть гідними. Наприклад, тільки оклад аналітика становитиме приблизно 40 тисяч гривень, а ще плюс надбавки. Підсумкова цифра може досягати 70 тисяч гривень. Таким чином, я зможу залучати кращих фахівців для роботи у відомстві, володіючи моральним правом вимагати високих результатів і показувати реальну ефективність.

До кого не прийдуть

- На посаді керівника ДФС ви, вільно чи ні, але стали учасником політичного конфлікту між ОП та мером Києва Віталієм Кличком, оприлюднивши публічно низку гучних фактів щодо освоєння коштів бюджету столиці. Чи слід побоюватися візитів ваших людей також до інших мерів і губернаторів?

- Відразу зауважу, що в досудових розслідуваннях кримінальних проваджень, які здійснювалися під час мого управління ДФС, немає ніякого політичного забарвлення.

Якщо говорити про КМДА, то співробітники ДФС приступили до розслідування дев'яти кримінальних проваджень, за фактами: ухилення від сплати податків, зловживання службовим становищем і розкрадання державного майна і коштів.

У цих кримінальних провадженнях фігурують комунальні підприємства та компанії, яким виділялися кошти з місцевого бюджету для надання послуг, проведення робіт та закупівель в інтересах громади міста Києва. Деякі з цих компаній мають ознаки фіктивності.

У багатьох випадках досудові розслідування починалися за фактами ухилення від сплати податків і фіктивного підприємництва, і по ланцюгу встановлювалася схема від фіктивної фірми до КМДА. Тоді ми розробили докладні схеми руху коштів від комунальних підприємств до «фіктивників».

Крім того, обшуки проводилися не тільки ДФС, а й Нацполіцією, СБУ, Генпрокуратурою. На превеликий жаль, розкрадання коштів громади є системним явищем. Аналогічні порушення ми виявлені і в інших міських радах: Черкаській та Криворізькій.

Приміром, у Черкаській міськраді та деяких комунальних підприємствах виявили схему ухилення від сплати податків при здачі в оренду комунального майна. Схема - в мільйони гривень.

У Кривому Розі ситуація аналогічна. Ми викрили схему розкрадання бюджетних коштів на нібито проведення дорожніх ремонтних робіт. Виявили ще й системне підроблення документів у постачанні послуг. Тут попередній збиток - на сотні мільйонів гривень.

Нераціональне і нецільове використання коштів спричинило за собою перевитрату освоєних бюджетів, які можна було б використовувати на потреби громадян, ремонт дитячих садків, лікарень, шкіл.

Можливо, хтось вважає це політикою. Я впевнений, що це кримінальні злочини, вчинені посадовими особами в різних регіонах. Подібні дії вимагають покарання.

Для подолання такого кримінального явища, як розкрадання бюджетних коштів, в БЕБ будуть створені відповідні управління. Аналітики та детективи Бюро проводитимуть аналіз витрачання бюджетних коштів, встановлюватимуть причетних до злочину осіб, а головне - знаходитимуть причину, що дозволила схемі існувати.

Але наголошую - до тих, хто не порушує закон, візитів не буде.

«Чисто одеські теми»

- Чи є вже «план гарячих тем» по Одеському регіону?

- Одеський регіон, як і інші області України, має свою специфіку. Оскільки основним завданням БЕБ є запобігання та протидія кримінальним проявам у сфері економіки, увага аналітиків БЕБ спочатку буде зосереджена на портах та інших стратегічних об'єктах економіки.

Значна частина валового регіонального продукту Одеської області формується в агросекторі. Відповідно, необхідна пильна увага до агроекспорту і спроб незаконного відшкодування ПДВ поряд з так званими «скрутками» з ПДВ.

Зараз я не можу назвати конкретні прізвища або компанії, однак, як тільки БЕБ в Одеському регіоні запрацює, ви відразу побачите перші результати цієї роботи.

Оскільки Одеський регіон межує з Молдовою, системний аналіз кримінально розслідуваних проявів на кордоні також стане для нас пріоритетним. Йдеться про контрафактні товари, особливо лікеро-горілчаної продукції, тютюнових виробів, палива.

Особливу увагу Бюро також приділятиме контрабанді товарів, у тому числі – підакцизної групи. Існуючі схеми, до яких в деяких випадках причетні як виробники продукції, так і магазини безмитної торгівлі, завдають серйозної шкоди економіці країни. Необхідно знизити обсяги цих тіньових ринків і притягнути злочинців до відповідальності.

Упевнений, що завдяки якісно налагодженій роботі Бюро, співробітники викриють ланцюги поставок незаконно виготовленої продукції, встановлять коло всіх осіб, причетних до контрабандних та інших схем, у тому числі і держслужбовців, що сприяють їх існуванню. Робота співробітників Держмитслужби, які будуть причетні до покриття контрабанди, буде під пильним наглядом Бюро. І в разі виявлення таких фактів вони отримають відповідну реакцію з боку правоохоронців.

Наше завдання - знищення цих негативних явищ в економіці держави, над цим і будемо працювати.

- Чи не боїтеся ви, що влада використовує Бюро як інструмент розправи з неугодними?

- Бюро економічної безпеки працює в рамках законодавства, займається порушеннями в економічній сфері. «Неугодний»  або «угодний» - такого критерію немає. Буде порушення закону - буде реакція БЕБ.