Третя сторона не завжди зайва: докладніше про медіацію

Третя сторона не завжди зайва: докладніше про медіацію

Нещодавно ми повідомляли про те, що урядом був прийнятий законопроект, який передбачає удосконалення процедури вирішення індивідуальних трудових спорів. Зміна полягає в тому, що будуть залучатися медіатори для процесу вирішення.

Але що таке медіація? КонструктивNEWS розповість вам про це докладніше.

Медіація - альтернативний, позасудовий спосіб врегулювання спору за сприяння незалежного посередника - медіатора. Саме медіатор допомагає учасникам конфлікту знайти взаємоудовлетворяющее рішення.

Даний спосіб вирішення спорів застосовується як на державному і міждержавному рівні, так при звичайних конфліктах в сім'ї.

Тільки для перших двох пунктів необхідно, щоб медіатор володів необхідними кваліфікаційними якостями.

Чому повинні слідувати сторони при медіації і сам медіатор?

Рівноправність: всі сторони знаходяться в рівних правах, жодна не повинна мати переваг. Всі сторони конфлікту повинні мати право на висловлювання своїх думок та позицій.

Добровільність: Процес медіації можна застосувати у випадку, якщо обидві сторони згодні на це. Медіатор вибирається обома сторонами. У будь-який момент будь-яка зі сторін, в тому числі медіатор, має можливість припинити переговори.

Нейтральність: медіатор не повинен дотримуватися чиєїсь сторони конфлікту. Людина повинна неупереджено ставитися до суті конфлікту і позицій сторін. Також в суді медіатор не має права виступати в якості свідка.

Конфіденційність: все, про що йдеться під час медіації, залишається всередині медіації.

Яка роль у медіатора?

Медіатор - посередник. Він не приймає жодного рішення щодо конфлікту. Його завдання - допомогти сторонам зрозуміти позицію один одного, виявити можливість, яка допоможе вирішити проблеми на тих умовах, які підійдуть всім.

Саме він робить так, щоб всі позиції, потреби та інтереси сторін були висловлені і почуті. Допомагає виробити аргументи і знайти спільне рішення.

Які можуть бути плюси і мінуси медіації?

Більшість позитивних сторін ми вже перерахували. Підводячи підсумок, з плюсів можна виділити наступне:

  • У будь-який момент ви можете піти і завершити переговори, адже участь для всіх сторін абсолютно добровільна.
  • Будь-який конфлікт залишиться за закритими дверима, не пошкодивши вашої репутації, адже головне в медіації - конфіденційність.
  • Компромісність рішення - не важливо, до чого ви прийдете, важливо, що рішення сторін буде влаштовувати всіх.
  • Послуги медіатора обходяться недорого, але варто пам'ятати, що цифра варіюється від складності суперечки.
  • Завдяки участі третьої особи, яка допомагає вирішити конфлікт, рішення знаходиться набагато швидше.

Переходимо до мінусів:

  • Складно знайти професіонала своєї справи. Особливо, коли в країні тільки вводиться подібна можливість на державному рівні. Також не всі медіатори можуть побудувати конструктивний діалог між сторонами і підвести їх до хорошого рішення.
  • Через те, що медіатор не може побудувати діалог, час просто піде даремно. Сторони не дійдуть згоди, тим самим втративши гроші і час. І їм все одно доведеться звернутися до суду.