Суд вказав на безпідставну відмову Управління соцзахисту в наданні соцдопомоги малозабезпеченій сім'ї

Суд вказав на безпідставну відмову Управління соцзахисту в наданні соцдопомоги малозабезпеченій сім'ї

«У декларації про доходи та майновий стан заявник повинен вказати ІПН заявника та членів сім'ї, крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ІПН, повідомили про це контролюючий орган і мають відмітку в паспорті», - зазначив Івано - Франківський окружний адміністративний суд у справі №300/5353/21.

Суть справи:

Жінка звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач звернулася до відповідача із заявою та необхідними документами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, проте отримала повідомлення про відмову у розгляді заяви. Причиною стала відсутність повного пакету документів, оскільки в декларації не були в повному обсязі відображені відомості про членів сім'ї, зокрема, відомості про реєстраційні номери облікових карток платників податків (РНОКПП або ІПН) неповнолітніх дітей. Позивач вважає відмову відповідача в розгляді звернення протиправною, у зв'язку з тим, що вона не бажає отримувати РНОКПП на малолітніх дітей, а її малолітні діти відмовилися від отримання РНОКПП через релігійні переконання.

Відповідач подав відзив: відповідно до Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не в повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї. Позивач не вказала в декларації РНОКПП дітей, у зв'язку з чим, відповідачем правомірно відмовлено позивачу в наданні державної соціальної допомоги.

Позиція Івано-Франківського окружного адміністративного суду:

Згідно з пунктом 1 Порядку № 250, встановлено перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Суд звертає увагу, що в розумінні п. 5 Порядку №250, заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не в повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї, зокрема, по серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України, РНОКПП (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті).

Тобто, за загальним правилом у декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити РНОКПП самого заявника та членів сім'ї, але крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку у паспорті.

У свою чергу, діти позивача, враховуючи їх вік (до 14 років) є малолітніми та не мають паспорта громадянина України, що унеможливлює проставлення відповідної відмітки про відмову у присвоєнні ідентифікаційного номера у зв'язку з релігійними переконаннями.

З урахуванням зазначеного, на думку суду, у цій справі не зазначення позивачем у декларації реєстраційних номерів облікової картки платника податків своїх малолітніх дітей, не може бути підставою для відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про відмову позивачу у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї прийнято безпідставно.

Таким чином, Івано-Франківський окружний адміністративний суд постановив: позов задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про відмову позивачу у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Зобов'язати Управління соціального захисту Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області призначити позивачу державну соціальну допомогу для малозабезпеченої сім'ї з дня звернення 14.05.2021.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.