Пред'явити посвідчення водія в «Дії» і отримати штраф: на чиєму боці суд?

Пред'явити посвідчення водія в «Дії» і отримати штраф: на чиєму боці суд?

Перехід на електронні документи, цифровізація у всіх сферах, але чи так це добре і чи все в курсі? З невеликою неприємністю зіткнувся водій авто, коли поліцейський попросив пред'явити документ, але е-посвідчення на смартфоні його не влаштувало.

Справа №215/5828/20: 21.10.2020 до Тернієвського районного суду міста Кривого Рогу надійшов позов від водія, який був не згоден з пред'явленою йому постановою про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 126 КУпАП - керування автомобілем без посвідчення водія.

Водій стверджував, що патрульний був неправий, адже документи у нього були - е-посвідчення водія в додатку «Дія». Однак, при перевірці документів, патрульний не взяв до уваги мобільний додаток. Патрульний вказав у постанові, що водій не зміг надати посвідчення водія, оскільки не мав його при собі - пластикової картки або «паперової» копії. Таким чином, на водія накладається штраф у 425 гривень.

Суд нагадав: існує Постанова Кабінету Міністрів України №956 від 23.10.2019 Про реалізацію експериментального проекту щодо застосування електронного посвідчення водія та електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, якою затверджено Порядок застосування електронного посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Згідно ч. 3 цього Порядку, особа, яка в установленому законодавстві порядку, отримала посвідчення водія має право замовити е-посвідчення. Для цього необхідно зареєструватися в додатку «Дія» і пройти повну електронну ідентифікацію. Е-посвідчення формується автоматично на основі всіх відомостей в єдиній інформаційній системі МВС про дану людину і оцифрованого образу обличчя особи. Кожному е-посвідченню присвоюється унікальний електронний ідентифікатор.

Також ч. 6,7 Порядку свідчать, що е-посвідчення пред'являється власником транспортного засобу на смартфоні БЕЗ додаткового пред'явлення посвідчення водія, виготовленого на бланках, а також документа, що посвідчує особу.

Поліцейський має спеціальні технічні засоби, за допомогою яких проводить перевірку достовірності пред'явлених особою е-посвідчень.

Згідно з пп. «а» п. 2.1 ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право водіння транспортним засобом відповідної категорії.

Дотримуючись законів, водій на прохання патрульного, надав йому е-посвідчення, яке є рівноцінним пред'явленню «паперових» документів.

Розглянувши всі докази і вислухавши обидві сторони, суд прийшов до висновку, що водій не порушив правил дорожнього руху, мав при собі посвідчення водія, а значить діяв, згідно із законодавством. Таким чином, штраф є неправомірним і з водія його знімають.

Помилятися може кожен. І, якщо ви раптово потрапили таку ситуацію - відстоюєте своє право: ви не зобов'язані мати при собі посвідчення водія в пластиковому або паперовому вигляді, ви маєте повне право пред'являти необхідні документи за допомогою додатка «Дія». Співробітники поліції не мають право з вас вимагати паперові документи, ігноруючи їх електронні версії.