КЦС ВС вказав на ще одну підставу для звільнення від сплати заборгованості по аліментах

КЦС ВС вказав на ще одну підставу для звільнення від сплати заборгованості по аліментах

Виключення запису про батьківство особи з актових записів - підстава для звільнення від сплати заборгованості по аліментах, - вказав КЦС ВС.

Справа № 477/1165/20: у липні 2020 року чоловік звертається з позовом до жінки про звільнення від сплати аліментів на утримання дітей та заборгованості по аліментах.

У 2009 році пара зареєструвала шлюб. На момент укладення союзу, жінка мала двох дітей. Як вказав позивач, за місяць до одруження, він і відповідачка звернулися до органів реєстрації актів державного стану зі спільною заявою про встановлення батьківства позивача щодо дітей відповідачки, оскільки це було умовою жінки для укладення шлюбу.

Позивач був записаний батьком дітей. Через невеликий проміжок часу, жінка припинила проживати з позивачем, і подала до суду з позовом про стягнення з нього аліментів на утримання дітей.

У 2010 році шлюб був розірваний. Жовтневий районний суд Миколаївської області постановив стягнути з позивача аліменти на користь відповідачки на утримання дітей у розмірі 1/3 всіх видів його заробітку щомісяця, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину до досягнення ними повноліття.

При цьому Миколаївський районний суд Миколаївської області задовольнив позов іншої особи про визнання його біологічним батьком дітей відповідачки. Згодом, позивач даної справи (№477/1165/20) був виключений з графи «батько» в актових записах, а біологічний батько навпаки внесений.

У зв'язку з цим, позивач просить звільнити його від сплати аліментів на утримання дітей колишньої дружини, які стягуються з нього на підставі виконавчого листа, виданого Жовтневим районним судом Миколаївської області.

Суд першої інстанції погодився з судом апеляційної інстанції: зі вступу в силу рішення Миколаївського районного суду Миколаївської області, відсутні підстави вважати позивача батьком дітей відповідачки, у зв'язку з цим відсутні підстави для продовження стягнення з нього аліментів за рішенням Жовтневого районного суду Миколаївської області. Але при цьому суд не бачить підстав для скасування сплати заборгованості позивача по аліментах, яка виникла до прийняття рішення суду про оскарження батьківства.

Через це, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу. Посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, він просив скасувати зазначені судові рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог про звільнення його від сплати заборгованості.

Так само скаргу він мотивував тим, що суд, відмовляючи в задоволенні позовних вимог про звільнення його від сплати заборгованості по аліментах, що утворилася до прийняття рішення суду про виключення відомостей про нього як батька дітей, фактично примусив його виконувати батьківський обов'язок по утриманню дітей, батьком яких він не є, і батьківство щодо яких встановлено іншою особою у судовому порядку, що суперечить принципам Сімейного кодексу України (далі - СК України) і порушує його конституційні права, закріплені в статті 19 Конституції України.

Верховний Суд вивчив матеріали справи і постановив, що касаційна скарга підлягає задоволенню. ВС вказав, що факт походження дитини від певної особи є підставою для виникнення у цієї особи обов'язків щодо дитини, згідно ІІІ розділу Сімейного кодексу України. Таким чином, обов'язок утримання дитини батьком дитини виникає з підстави походження дитини саме від цього батька або на підставі акта про визнання особи батьком.

Такого обов'язку у особи, не визнаної батьком дитини, не виникає.

Відповідно до частини другої статті 197 КК України, за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв'язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, яка має істотне значення.

Однак дана норма не встановлює конкретного, вичерпного переліку обставин, які можуть бути підставою для звільнення від сплати заборгованості по аліментах.

Позивач посилався на обставину, яка має істотне значення для звільнення його від сплати заборгованості по аліментах.

Аліментне зобов'язання позивача було засноване на факті його батьківства, а виключення відомостей про батька з актових записів про народження дітей у зв'язку з тим, що позивач не є біологічним батьком дітей, підтверджує, що позивач не є (і, відповідно, ніколи не був) батьком дітей.

Отже, виключення запису про батьківство позивача є обставиною, яка має істотне значення в розумінні частини другої статті 197 КК України, і відповідно, є підставою для звільнення його від сплати заборгованості по аліментах, яка утворилася за період, коли він був записаний батьком дітей.

КЦС ВС постановив звільнити позивача від сплати заборгованості по аліментах.