Як в Одесі змінюється ринок нерухомості під час воєнного стану

Як в Одесі змінюється ринок нерухомості під час воєнного стану

Наразі, через воєнний стан, багато будівельних компаній призупинили свою роботу частково або зупинили повністю. У зв'язку з чим, постає питання – що відбувається з ринком нерухомості під час воєнного стану в Одесі та які пропозиції з’являються для інвесторів.

Святослав Трипольський, агент з нерухомості і власник агентства TRIPOLSKY.COM розповів нам про ринок нерухомості під час воєнного стану та чи інвестують на ранніх етапах в новобудови зараз.

Так, Святослав розповів, що до війни працював з забудовниками приватних будинків і таунхаусів. Проте, наразі, вони припинили будівництво. А із забудовниками багатоквартирних будинків він не співпрацював, тому розповісти ситуацію у повному обсязі цього спектра він не мав змоги.

Також, агент з нерухомості не стикався з інвестуванням на ранніх етапах в новобудови під час воєнного стану. Проте, він зазначив: «Я б не радив інвесторам зараз інвестувати ні на ранніх етапах, ні в недобудовані новобудови. Це й в мирний час було ризиковано, а під час війни не має сенсу. Це вже не інвестиція, а лотерея».

Щодо цін на новобудови, Святослав Трипольський підкреслив, що вони дуже різноманітні та залежать як від компанії, так і від стадії будівництва. Певної загальної тенденції, на його думку, немає.

Щодо надійності забудовника, то під час війни змінилось мало – надійними вважають ті компанії, яких вважали такими і до війни, а також ті, хто продовжує будувати і зараз. Наприклад, Кадор будував і продовжує будувати.

Якщо говорити, як воєнний стан в Україні загалом вплинув на ринок нерухомості, то можна прийти до висновку, що рухнув попит на купівлю будь-якої нерухомості. Ринок застиг в очікуванні певної визначеності. З одного боку, всі матеріали виросли в ціні і здається ціни на нерухомість мали б вирости, з іншого боку купівельна спроможність дуже знизилась.

Плюс на ринку з’явилось багато пропозицій з суттєвим дисконтом від бартерщиків та інвесторів, хто купував квартири для спекуляції. Це також впливає на загальний фон.

Важливим індикатором є орендні ставки на нерухомість — вони наразі знизилися на 30-70%, залежно від її якості і стану.

«Я не бачу в системних та досвідчених інвесторів якогось бажання купувати активи для здачі в оренду навіть за половину довоєнної вартості. На словах воно є, але грошами воно не підкріплене», - підсумував Святослав Трипольський.

 

Раніше ми писали: Ситуація на ринку нерухомості в Одесі: одкровення ріелтора. Що відбувається з об’єктами будівництва під час воєнного стану та як воєнний стан в Україні вплинув на ринок нерухомості загалом?