Ситуація на ринку нерухомості в Одесі: одкровення ріелтора

Ситуація на ринку нерухомості в Одесі: одкровення ріелтора

Наразі, через воєнний стан, багато будівельних компаній призупинили свою роботу частково або зупинили повністю. У зв'язку з чим, інвестори починають перейматися за свою недобудовану нерухомість. А перед тими, хто планує придбати квартиру зараз, постає питання – на що звертати увагу в наших умовах та якого забудовника обрати?

Ми поспілкувались з ріелтором, керівником відділу продажу Одеського агентства нерухомості PRIDE Михайлом Ксензюком та дізнались що відбувається з об’єктами будівництва під час воєнного стану та як воєнний стан в Україні вплинув на ринок нерухомості загалом.

- Михайло, ви працюєте у сфері нерухомості вже достатній проміжок часу для того щоб порівняти довоєнний стан та зараз. Розкажіть будь ласка, що відбувається з об'єктами будівництва під час воєнного стану?  Будуються чи припинили будівництво об'єкти розпочаті до війни? Якщо так – то які?

- Якщо аналізувати весь період воєнного стану, то його можна розподілити на 2 періоди:

Активний – тривав перші два місяці, коли паніка та шок охопили всі сфери життя і було певне незнання та розгубленість "що ж буде далі".

Пасивний період – він триває й до сьогоднішнього дня. Бойові дії не такі як під час активного періоду, а люди навчаються жити під час війни в країні.

Під час активного періоду, всі забудовники призупинили будівництво але не заморозили його. Після переходу до пасивного періоду - всі забудовники, з якими ми працюємо, вже відновили роботу на будівельних майданчиках.

Прикладами є : СК Гефест , СК Данлін , СК Кадор , Рівєра девелопмент, Зезман, Одеком, Будова та інші.

Варто зазначити, що під час воєнного стану не було жодного старту будівництва нової нерухомості. По факту, просто відновився процес будівництва довоєнних об’єктів

- А чи інвестують на ранніх етапах в новобудови зараз? На що потрібно звертати увагу інвесторам у такому випадку?

- По-перше, квартири купують завжди, бо людям треба десь жити! Але, все ж таки, попит на новобудови, які знаходяться на етапі будівництва зараз впав. Пов’язано це безпосередньо з тим , що новобудови не є товаром гострої необхідності. Частіше, це був предмет заробітку. Так як рівень страху зараз високий, то люди не мають бажання ризикувати та вкладатись в новобудови на ранніх етапах, і це зрозуміло. Проте, я наголошую, що попит лише впав, а не зник повністю.

Ну а ті, хто таки наважується купувати в цей час, у майбутньому будуть у виграші!

Для того, щоб мінімізувати ризики, завжди працюйте з професіоналами в своїй справі - це головне правило, особливо в такий час!

Основне на що варто звернути увагу при інвестуванні в новобудови зараз:

- чи відомий/надійний забудовник (в якого вже є здані об’єкти);

- як повів себе забудовник після 24 лютого  до вже існуючих інвесторів;

- проаналізувати  та порівняти ціни та умови що пропонують зараз, і ті, які були до початку війни;

- вибирати варіанти з найближчим терміном здачі.

- Яка ситуація зараз із цінами на новобудови?

- Ціни зафіксувалися на рівні січня 2022 року. Крім того, забудовники часто проводять акції. Це дає змогу добре зекономити інвестору від 5000$ до 15000$ на об’єкті.

Зазначу, що все залежить від об’єкта та його площі . Кожен забудовник приваблює інвесторів різними пропозиціями:  акціями, фіксацією курсу по 28 грн, або знижками 5-15% в залежності від суми першого внеску .

Проте, так буде продовжуватись ще не довго. В подальшому прогнозується лише значне підвищення цін, адже запаси  будівельних матеріалів закінчуються , і доведеться їх закупляти по європейським цінам.

До того ж, з урахуванням кількості переселенців в більш спокійні міста, прогнозується підвищений попит на нерухомість. Відповідно, ціни також підскочать: як на оренду, так і на купівлю.

Фактором росту цін також є і обмеження місця, адже його стає менше для будівництва нових проектів, а це прямо буде впливати на зростання ціни. Найкращий приклад тому – Аркадія, де наразі середня ціна за м2 складає 1000-1100 дол, а ще рік тому м2 коштував 690 дол.

Але, так як Одеса - курортне місто , то і попит буде завжди!

- Якого забудовника інвестори вважають найнадійнішим і навпаки?

- Я склав особистий список, який аргументований на таких факторах, як заявлені проекти та введені в експлуатацію об’єкти. Тобто, перелік складається з тих компаній, які здають свої об’єкти відповідно до вказаних термінів та умовам, що прописані в документах: Данлін, Кадор, Будова, Гефест, Зезман, Акварель.

Щодо тих забудовників, до яких можуть виникнути питання відноситься компанія "Пространство". Адже у них налічується багато об’єктів, будівництво яких так і не закінчилось та/або об’єкти так і не були введенні в експлуатацію. До того ж, більшість об’єктів (з тих, які все ж таки ввели в експлуатацію) – були здані із запізненням.

На превеликий жаль, дуже багато ненадійних забудовників у Суворовському районі. Саме там, незлічена кількість ноунейм забудовників, котрі починають будівництво першої секції та на цьому закінчують свою роботу на об’єкті, так і не ввівши його в експлуатацію (що говорити про продовження будівництва).

Проте, варто зупинити свою увагу у Суворовському районі на таких компаніях як: Кадор, Одеком, Акварель, Рів’єра девелопмент.

- Як воєнний стан в Україні загалом вплинув на ринок нерухомості?

- В цілому, воєнний стан показав, що один із самих надійних видів інвестицій з чудовим відсотком приросту, нажаль, теж може потрапити під загрозу.

Проте, якщо співпрацювати з експертом та надійним забудовником  на ранньому етапі  - то ризик втратити власні кошти буде мінімальним.

Автор: Ірина Яковлєва