Як перевірити договір без юриста

Як перевірити договір без юриста

Деякі документи складні і вимагають неодмінної участі юриста. Але далеко не всі. "Бойкотувати" професіоналів не потрібно, але можна трохи полегшити собі завдання, якщо доведеться підписати договір самостійно. Як перевірити договір, не маючи юридичної кваліфікації, - розповіли на сайті YouControl.

Який договір можна перевірити самостійно

Чим більш специфічний і складний договір – тим важливіша участь юриста при його укладенні. Однак так звані "рамкові" угоди, які здебільшого шаблонні, дають змогу сторонам укласти угоду самостійно.

Головне – така угода не має порушувати законодавство, а особа, яка його укладає, повинна мати повноваження.

Як швидко перевірити договір без юриста

Припустимо, ви укладаєте договір із контрагентом, що надає послуги з логістики. Перед тим, як підписати договір, проаналізуйте його текст у такому порядку:

  • Реєстраційні дані, статус, термін існування

Звірте назву компанії (повну й коротку), ЄДРПОУ.  На ринку можуть працювати компанії зі схожою назвою, але з різних регіонів. Одна зайва буква, і Ви уклали договір із компанією із Запоріжжя, а не Києва.

Й обов'язково переконайтеся в актуальному статусі юрособи або ФОП – чи не перебуває в статусі припинення.

  • Уповноважені особи

Документи підписує директор на підставі установчих документів. Інші співробітники мають право підписувати договори за умови відповідних повноважень. Відомості про ці повноваження, вказівка на ​​бенефіціарів та відомості про органи управління юридичної особи вказані в огляді досьє контрагента в системі YouControl.

  • Умови договору

Перевірте істотні умови договору, адже без них договір вважається неукладеним. Істотні умови договору – це необхідні за законом умови або предмет договору. У кожного типу договору свої істотні умови.

Кількість, ціна, технічні характеристики та назва товару, терміни постачання; адреса, площа, ціна та кадастровий номер приміщення – залежно від предмета договору перевіряйте додаткові важливі умови.

Умови не повинні суперечити закону або звужувати права сторін порівняно із законом. Наприклад, згідно із законом, покупець має право повернути товар протягом 14 днів. Тому в договорі не повинно бути інших термінів.

Права, обов'язки та відповідальність сторін

Переконайтеся, що написане збігається з тим, про що домовилися на словах. А також, що статутний капітал контрагента покриває суму можливої дебіторської заборгованості.

Спосіб вирішення конфліктів

Наприклад, як сторони надсилають одна одній претензійні листи; як будуть вирішуватися можливі спірні моменти; у якому регіоні буде розглядатися судова справа в разі її початку.

Реквізити та контактні дані обох сторін:

  • Адреса реєстрації.
  • ІПН.
  • ЄДРПОУ.
  • Номер розрахункового рахунку.

Уважно перевіряйте реквізити контрагента й перевірте їх через систему YouControl, щоб уникнути ризикованої співпраці, вчасно дізнавшись про недобросовісність або проблеми в господарській діяльності потенційного контрагента. Якщо є фактори ризику – про них повідомить розділ досьє "Експрес-аналіз".

Наведеного вище переліку критеріїв досить для перевірки більшості базових договорів. При укладенні договору купівлі/продажу потрібно також переконатися в наявності в продавця відповідного майна. Нерухомість і/або транспорт повинні бути офіційно зареєстровані на цього власника, що вказано в реєстрах і в досьє YouControl (вкладка Власність).

Перевірити надійність контрагента можна за наступим посиланням: https://youcontrol.com.ua/ru/dashboard

Нагадаємо, раніше ми писали: