Як отримати тимчасовий захист або статус біженця в ЄС?

Як отримати тимчасовий захист або статус біженця в ЄС?

Останнім часом популярними стали питання: що таке тимчасовий захист і статус біженця, як їх отримати і яка між ними різниця? Давайте розберемося.

Що таке тимчасовий захист?

Тимчасовий захист - право на проживання, працю, житло, соціальну та медичну допомогу.

Тимчасовий захист поширюється:

 1. На громадян України, які вимушено покинули Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військової агресії РФ;
 2. На особи без громадянства та громадян третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
 3. На членів сімей зазначених осіб, у тому числі дружину/чоловіка та їх неповнолітніх неодружених дітей або дітей їх чоловіка/дружини, а також їх близьких родичів, які проживали разом з ними у складі сім'ї на момент початку агресії, і які повністю або переважно перебували на утриманні таких осіб;
 4. На громадян третіх країн, які на законних підставах проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання відповідно до законодавства України і які не можуть повернутися в безпечних і довготривалих умовах в свою країну або регіон походження;
 5. Залежно від рішення влади кожної окремої країни ЄС.

Тимчасовий захист не поширюється:

 1. На особи без громадянства або громадян третіх країн, які не мали дозволу на постійне проживання в Україні, якщо їх батьківщина є безпечною країною;
 2. На громадян України, які є сезонними працівниками, студентами з обміну, які перебувають у країнах ЄС.

Щодо строку дії тимчасового захисту:

На початку березня 2022 року Рада Європейського Союзу проголосувала за застосування Директиви від 20 липня 2001 року № 2001/55/EC про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту у разі масового припливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та несення їх наслідків.

Застосована Директива включає в себе можливість отримання тимчасового захисту (ст.4). В цілому, тривалість тимчасового захисту становить 1 рік, який може бути продовжений кожні 6 місяців ще на 1 рік автоматично. Однак, Директива має рекомендаційний характер, кожна країна-член ЄС може самостійно приймати рішення про тривалість надання тимчасового захисту на їх території.

Для того, щоб отримати тимчасовий захист необхідно звернутися до органів влади відповідної країни ЄС, які займаються такими питаннями. Звернення розглянуть і в результаті видадуть особі відповідний документ, який буде підтверджувати статус особи в країні і містити список прав, які цей статус передбачає.

Які права набуває особа, яка отримала тимчасовий захист?

 1. Посвідка на проживання на період тимчасового захисту;
 2. Доступ до роботи;
 3. Доступ до освіти;
 4. Забезпечення житлом;
 5. Доступ до соціального забезпечення;
 6. Доступ до медичного обслуговування;
 7. Право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;
 8. Можливість отримати статус біженця в майбутньому;
 9. Можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент;
 10. Інші права особи, яка звернулася за наданням тимчасового захисту, відповідно до законодавства конкретної країни ЄС.

Придбавши статус тимчасового захисту, ви маєте право подорожувати в інші країни Шенгенської зони за звичними для безвізу правилами: не більше 90 днів за кожні 180 днів. Якщо, зрозуміло, не встановлено інше.

Тимчасовий захист не застосовується в країнах Шенгенської зони, які не є членами ЄС, а саме в Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейні, Ісландії. Директива діє у всіх країнах-членах ЄС, крім Данії.

Перейдемо до статусу біженця: що це?

Статус біженця - індивідуальне право в країнах ЄС, яке надається після спеціального адміністративного та юридичного процесу, який визначає, чи є у особи обґрунтована небезпека бути переслідуваним.

Статус біженця можуть отримати:

 1. Громадяни України, які залишили територію України через війну, а також особи, які проживали на території України на законних підставах, але мають громадянство інших країн;
 2. Особи без громадянства також можуть запросити статус біженця.

Варто розуміти, що статус біженця варто отримувати, якщо ви плануєте і далі проживати в ЄС. Однак, є певні обмеження при отриманні статусу:

 • Ви не будете мати можливість покинути приймаючу країну до моменту отримання статусу;
 • Ви не зможете повернутися в Україну після отримання статусу;
 • Ви не зможете працевлаштуватися до моменту отримання статусу, а також у разі відмови в його наданні;
 • У заявника (у вас) відберуть документи, що засвідчують вашу особу.

Термін статусу біженця:

Статус біженця може бути наданий на період до 3 років з можливістю продовження ще на 2 роки.

Як отримати статус біженця:

 1. Подати заяву на отримання статусу біженця можна під час в'їзду в першій безпечній країні, повідомивши офіцера прикордонної служби, або подати заяву на возз'єднання сім'ї, якщо є член сім'ї, який вже проживає в країні ЄС.
 2. На час розгляду заяви необхідно залишатися в країні, в якій воно було подано. Визнання статусу біженця може зайняти в середньому півроку. До моменту отримання остаточного рішення діють вище перераховані обмеження.
 3. Заявнику також необхідно пройти медичну комісію, а також процедуру оцифровки відбитків пальців. Протягом місяця після написання заяви міграційна служба проводить співбесіду із заявником, за результатами якої приймається рішення про надання притулку.

Права у людини після отримання статусу біженця:

 • право на медичну допомогу;
 • доступ до освіти для дітей і підлітків;
 • доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці);
 • право на соціально-побутові послуги;
 • право на укладення шлюбу;
 • право на щомісячну грошову допомогу.

Вибір: статус біженця або тимчасовий захист?

Зверніть увагу, у разі тимчасового захисту доступ до роботи в країні перебування та інше забезпечення надається з моменту звернення, на відміну від особи, яка побажала отримати статус біженця – очікування в середньому до 6 місяців, поки приймається рішення про надання такого статусу.

При тимчасовому захисті зберігається можливість безперешкодно повернутися в країну громадянства. У той же час, в період очікування рішення уповноваженого органу в наданні статусу біженця заборонено перетинати кордон країни, в якій ви перебуваєте.

Тимчасовий захист можна отримати в будь-якій, на думку особи, безпечній країні, що входить в ЄС (включаючи винятки), на відміну від статусу біженця, який можна отримати лише в тій безпечній країні, кордон якої особа перетнула вперше.

При цьому, особи, які перебувають під тимчасовим захистом, мають право подати заяву на отримання статусу біженця в будь-який час.

Джерело: БПД