Графік зустрічей з дитиною: як відбувається його встановлення?

Графік зустрічей з дитиною: як відбувається його встановлення?

Буває так, що шлюб розпадається, але у батьків є дитина. Вирішивши питання, з ким з батьків вона буде жити, потрібно пам'ятати про графік зустрічей. Адже другий батько, відповідно до 141 статті Сімейного кодексу України, також має рівне право і обов'язок щодо дитини. І питанням виховання повинні займатися обидва батька.

Для того, щоб не було перешкод до спілкування з дитиною, батькі відповідально виконували свої обов'язки, необхідно встановити графік зустрічей.

Це можливо зробити двома шляхами:
- мирний;
- примусовий.

У першому варіанті можна прийти до графіка мирно — батьки усно домовляються про зустрічі та обов'язки. Але також батько, який живе окремо, може укласти договір про здійснення батьківських прав і виконання обов'язків. Документ необхідно зробити в письмовій формі і завірити у нотаріуса.

Примусовий метод застосовується тоді, коли батьки не можуть прийти до угоди між собою. Тоді батько, який живе окремо, звертається до органів опіки та піклування або суду. Такий орган приймає рішення, виходячи з інтересів дитини.

За заявою батька або матері, орган опіки та піклування визначає спосіб участі у вихованні дитини і спілкуванні з ним того з батьків, який живе окремо. У процесі прийняття рішення будуть досліджені умови життя батьків, їх ставлення до дитини, причини, за якими один батько перешкоджає в спілкуванні з дитиною іншому, інші обставини, що мають значення.

Якщо буде встановлено факт того, що навіть після рішення суду про графік зустрічей, батько, який живе з дитиною, перешкоджає зустрічам з другим батькам, то перший батько зобов'язаний буде відшкодувати матеріальну і моральну шкоду другому.

Органи опіки та піклування роблять свій висновок і передають його до суду. Суд, крім цього, звертає увагу на всі обставини справи і приймає рішення сам.

Суд визначить яким чином братиме участь в житті дитини батько, який живе окремо. Це може бути:

  • встановлення періодичних або систематичних зустрічей;
  • встановлення спільного відпочинку;
  • встановлення часу, коли дитина може перебувати у того батька, який живе окремо.

За умисне невиконання рішення суду або перешкоджання його виконанню настає кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років (стаття 382 Кримінального кодексу України).