Цивільний шлюб: міфи і реальність

Цивільний шлюб: міфи і реальність

Проживанням однією сім'єю в наш час нікого не здивуєш і навіть навпаки, дивуєшся тому, якщо люди вирішили все-таки оформити свої відносини в офіційному порядку.

До речі, чи знали ви, що словосполучення «цивільний шлюб» означає шлюб, який оформлений в офіційному порядку, а те, що ми їм називаємо, вірно називати «співжиття» або «проживання» однією сім'єю без реєстрації шлюбних відносин.

Адвокат Ігор Шавров розповів нам про юридичну сторону таких відносин, адже дуже часто звертаються за допомогою, коли подібні відносини не задалися, а у відносинах було придбано майно або народжені діти.

Насправді для того, щоб прийняти рішення про співжиття, краще все ж знати про юридичні аспекти.

Спільна власність.

Чинний Сімейний кодекс встановлює, що щодо власності, чоловік і жінка, які проживають однією сім'єю без оформлення шлюбу мають такі ж права як і люди, які перебувають у шлюбі.

Тобто, придбане ними майно є спільно нажитим майном і його поділ здійснюється за правилом «50 на 50».

Ст. 74 Сімейного кодексу

Якщо жінка і чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, придбане ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Іншими словами, закон встановлює таку можливість, але потрібно знати, як її реалізувати.

Найбезпечнішим варіантом оформлення, наприклад, нерухомого майна буде оформлення його на обох з сім'ї по 50% на кожного, а якщо покупка вже здійснена, то було б непогано оформити письмовий нотаріальний договір, в якому встановлюються правила поділу майна в разі припинення відносин. Такий договір може врегулювати відносини по розділу не тільки нерухомого майна, а й рухомого, коштовностей, побутової техніки, всього, що було нажито спільно. Для того, щоб оформити такий договір потрібно звернутися до нотаріуса, але перш радимо все-таки піти до юриста, щоб інтереси обох були враховані в рівній мірі.

Якщо ж цього не зробити, то надалі це може призвести до цілої судової гонки, адже тоді потрібно буде спочатку довести в суді, що люди проживали однією сім'єю (держава то не знає, що люди проживали разом), а тільки потім звертатися знову до суду для поділу майна.

В кінці ми розповімо про те, які докази потрібно зібрати для того, щоб довести факт проживання однією сім'єю.

Діти.

А в цьому питанні  іноді люди намагаються обдурити навіть державу, не підозрюючи, що за це може настати кримінальна відповідальність.

Уявімо ситуацію «Жінка, проживаючи з чоловіком однією сім'єю, народила дитину. Вона подумала, що не має сенсу записувати батьком чоловіка, від якого його народила, адже можна отримати від держави допомогу, як мати-одиначка».

Варіант, на перший погляд, відмінний.

А тепер давайте придивимося уважніше. Жили - не тужили, купили квартиру, будинок і все начебто добре, але в один день все це руйнується і відносини припиняються (або, не дай бог, хтось із них помирає).

Що за цим слідує:

 1. Припустимо, що відносини припиняються. Тоді, жінка захоче отримати аліменти на дітей і розділити майно.
  В такому випадку її чекає:
  - доведення батьківства та стягнення аліментів;
  - доведення проживання однією сім'єю;
  - поділ майна.
  І це все три різні судові справи, які можуть тривати мільйони років, так як не факт, що чоловік буде охоче здавати ДНК-текст (без цього ніяк), адже потім ще й аліменти оплачуй.
 2. Припустимо, що всі факти доведені, але весь цей час від держави виплачувалася допомога як матері-одиначці. Тобто, знаючи, що у дитини є батько, жінка оформила таку допомогу і надала в органи соц. допомоги інформацію, яка є свідомо неправдивою. На особу шахрайство - заволодіння майном обманним шляхом ст. 190 КК України. У нашій практиці була справа, в якій держава не полінувалася і передала ці факти в поліцію з цивільним позовом про стягнення 400 тис.грн. соц. допомоги, без урахування можливої кримінальної відповідальності у вигляді - від 3-8 років позбавлення волі.

Чи потрібні вам ще причини для того, щоб не оформляти дітей на їх батька. Тільки уявіть, як одне невірне рішення, може створити цілу гору проблем.

Така ж історія може очікувати, якщо один з проживаючих однією сім'єю, помер і не залишив заповіт. Як думаєте чи має другий (або діти) право на таке майно? Якщо зі спадкуванням дітьми після матері все зрозуміло, то що в даному випадку зі спадкуванням дружини і дітей після смерті батька?

Спадок.

Ст. 1264 ЦК України визначає право особи, яка проживала зі спадкодавцем однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини, на спадкування в порядку четвертої черги спадкоємців за законом. Таким чином, жінка (чоловік), які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем без шлюбу, відносяться до спадкоємців четвертої черги за законом. Для отримання права на спадкування в такому випадку потрібно звернення зацікавленої особи до суду для встановлення факту проживання однією сім'єю зі спадкодавцем.

Що значить «четверта черга»?

Це означає, що якщо жінка або чоловік проживає з другою половинкою без оформлення шлюбу, і в разі смерті такої половинки, він або вона будуть успадковувати, здавалося б, їх спільне нажите спільними зусиллями майно, записане на померлого, тільки після:

 • його дітей, якщо вони у нього були, скажімо, в іншому шлюбі і батьків або її дітей;
 • брата, сестри, дідусі, бабусі;
 • тітки, дядьки.

Так, фактичний шлюб не є підставою для спадкування в першу чергу, більш того, щоб успадковувати в четверту чергу – потрібно піти і довести, що така людина проживала з померлим однією сім'єю, а діти, які народилися від нього ж – його. Але тут, до речі, Верховний суд сказав, що якщо факт проживання однією сім'єю з померлим здійснюється для оформлення спадщини (а в заяві обов'язково потрібно вказувати причину, у зв'язку з якою потрібно встановити факт) за наявності інших спадкоємців, які заперечують проти спадкування такою другою половинкою, така заява підлягає залишенню без розгляду. У такому випадку цей спір підлягає розгляду в загальному порядку.

А якщо інших спадкоємців немає, то відповідачем буде орган місцевого самоврядування, так як саме цей орган є правонаступником на відумерле майно.

Ми розглянули лише три основні аспекти, в яких реєстрація шлюбу відіграє істотну роль, а його відсутність може ускладнити ситуацію.

Що ж необхідно для того, щоб довести факт проживання однією сім'єю:

Отже, ознаками фактичної сім'ї між чоловіком і жінкою є:

 • спільне проживання чоловіка і жінки;
 • спільний побут;
 • взаємні права та обов'язки.

Конституційний суд України у своєму рішенні від 3 червня 1999 року у справі № 1-8 / 99 зазначив, що обов'язковою умовою для визнання осіб членами сім'ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення спільного господарства, тобто:

 • наявність загальних витрат;
 • загальний бюджет;
 • загальний стіл;
 • купівля майна для спільного користування;
 • участь у витратах на утримання житла, його ремонт;
 • взаємна допомоги;
 • наявність усних або письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням;
 • інші обставини, що свідчать реальність сімейних відносин.

Тривалість спільного проживання чоловіка і жінки як ознака наявності сім'ї на законодавчому рівні не визначена. У той же час термін спільного проживання однією сім'єю чоловіка і жінки без шлюбу повинен бути достатнім для того, щоб стверджувати, що між чоловіком і жінкою склалися усталені відносини, властиві подружжю.

Згідно з роз'ясненнями Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, викладеними в судовій практиці з розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, відповідно до пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України, суд має право розглядати справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка і жінки без шлюбу за таких умов:

 • має місце спільне проживання чоловіка і жінки однією сім'єю, термін спільного проживання не менше п'яти років;
 • мета встановлення факту розподіл спільно набутого майна, спадкування за законом;
 • відсутній спір про право.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 315 ЦПК України, встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу здійснюється судом у порядку особливого провадження. Норма статті 315 ЦПК України щодо встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка і жінки застосовується до правовідносин, що виникли з 1 січня 2004 року (набрання чинності Сімейним кодексом України від 10 січня 2002 року №2947-III).

Доказ:

 1. Реєстрація місця проживання та (або) фактичне проживання за однією адресою, про що є підтвердження свідків,
 2. Народження спільних дітей;
 3. Спільне придбання рухомого та нерухомого майна;
 4. Укладення чоловіком / дружиною договорів дарування, страхування, медичного та туристичного обслуговування і т. д. на користь іншого;
 5. Наявність загальних рахунків у банківських установах;
 6. Вказівки чоловіка / дружини майновим поручителем за кредитними зобов'язаннями іншого;
 7. Спільна участь у питаннях життєзабезпечення сім'ї, в оплаті комунальних послуг, купівлі продуктів харчування та інших необхідних товарів, техніки, здійснення ремонту;
 8. Спільне проведення дозвілля;
 9. Наявність спільних фотографій, повідомлень та іншої інформації в соціальних мережах та інших веб-сайтах;
 10. Догляд один за одним під час хвороб, у тому числі несення витрат на лікування, на організацію та проведення похорону, догляду за місцем поховання, тощо.

Таким чином, це просте питання, яке виливається в безліч маленьких складних питань, що мають юридичні наслідки для вас в майбутньому.

Знайте свої права!