Через «Дію» можна буде написати заяву в поліцію

Через «Дію» можна буде написати заяву в поліцію

В ході Diia Summit глава МВС Денис Монастирський анонсував кілька нових послуг, які стануть доступні в додатку «Дія» протягом 2022 року. Серед них - подача громадянами заяви в поліцію через «Дію».

На даний момент українці можуть подати заяву кількома шляхами:

  • усно - за номером 102;
  • письмово - подати заяву в письмовій формі до найближчого відділення поліції;
  • в електронному вигляді - шляхом подачі через електронну пошту .

Адвокат Андрій Степаненко прокоментував дане нововведення:

«Новація полягає в тому, що заява подається ще одним додатковим каналом - через «Дію». І в цьому випадку відбувається персоніфікація заявника: поліція відразу знає, хто звернувся, в який момент, в який час і т.д. В принципі, я знаходжу цю функцію дуже зручною. Особливо, якщо надалі можна буде контролювати, як триває слідство у цій справі і чи вчиняються якісь дії пов'язані з розслідуванням злочину»

При цьому, як запевняє адвокат, не має значення, в якому вигляді подавати заяву в поліцію: у звичному паперовому або електронному. Адже в будь-якому випадку співробітники поліції зобов'язані однаково обробити заяви і видати через 24 години повідомлення про внесення правопорушення до ЄРДР (прим.: Єдиний реєстр досудових розслідувань).

«Проблема полягає навіть не у формі звернення, а в тому що працівники поліції не хочуть вносити до ЄРДР злочини, і не хочуть їх розслідувати. Це зовсім інша проблема, яка стосується самої діяльності поліції і ніяк не пов'язана з додатком «Дія» і злочинністю», - вказує адвокат.

Таким чином, нововведення просто розширює у населення вибір в каналі повідомлення про правопорушення. Перевантажуватися правоохоронні органи не будуть, адже ні кількість злочинів, ні кількість звернень від цього не зміниться. Але може виникнути інший потенційно неприємний стан справ:

«Монастирський анонсував не тільки подачу заяви в поліцію, але також і інші речі, такі як перереєстрація, наприклад, автомобілів і т.д. Зі зростанням кількості послуг, які є в додатку «Дія», зростає і кількість можливих злочинів. Я провів невелике дослідження: в середньому за останні шість років в Україні в рік помирає 600 тис осіб. Людина померла, але з її  телефону можна робити все, що завгодно: голосувати, здійснювати операції, брати кредити, подавати заяви і т. п. Тобто, якщо брати 600 тисяч осіб, то це 1600 людей в день, а значить потенційно зростає кількість можливих злочинів, пов'язаних зі зловживанням додатки «Дія». Крім цього в Україні ще десь 53 тисячі людей, які сидять у в'язниці. Якщо людину посадили у в'язницю, а телефон залишився зовні, то додайте до тієї цифри ще 53 тисячі осіб, з чиїх телефонів можна скоювати злочини. Виникають досить серйозні ризики, пов'язані з несанкціонованим доступом»