Захист авторського права в соціальних мережах

Захист авторського права в соціальних мережах

За результатами рейтингу Міжнародного альянсу інтелектуальної власності, який випускається у формі Спеціального звіту 301 та стосується огляду питань забезпечення дотримання прав інтелектуальної власності, Україна знаходиться серед лідерів інтернет-піратів.

З огляду на це, в умовах, коли все більше людей використовують соціальні мережі з метою опублікування унікального контенту, постає важливе питання: «Чи можливо взагалі захиститись від неправомірного використання об’єктів авторського права?».

Про це розповідає юрист Дмитро Балабан.

Варто розпочати з того, що особливістю авторського права в Україні є те, що для його виникнення не потрібно виконувати жодних формальностей, як, наприклад, здійснювати державну реєстрацію для торговельної марки, а тому авторське право на твір виникає внаслідок самого факту його створення.      Крім того, як відомо, згідно із Законом України «Про авторське право і суміжні права» в Україні існує презумпція авторства, яка означає, що, за відсутності доказів іншого, автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору. Тому, коли особа в соціальних мережах бажає скористатись функцією «Опублікувати», вона автоматично стає автором відповідного твору.

Перед тим як розглядати питання захисту авторського права, ми вважаємо за необхідне розібратись, за допомогою яких способів можна запобігти зазіханням з боку потенційних порушників.

Виходячи з практики захисту прав інтелектуальної власності, одним із найпоширеніших превентивних способів захисту авторського права є використання позначки сopyright “©”, ініціалів автора, а також дати створення. Таким чином до загалу буде доведено факт охорони відповідного об’єкта авторського права. Також, при опублікуванні контенту, автор може прямо зазначити, що копіювання та використання твору без дозволу буде вважатись порушенням авторського права, внаслідок чого правопорушник може бути притягнутий до відповідальності.

У випадку, якщо під час опублікування певного твору у автора виникає намір його монетизації в майбутньому, згідно із законодавством, він має право укладати ліцензійні договори, відповідно до яких за використання твору йому будуть виплачувати роялті, - винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, - а тому доцільно буде здійснити офіційну реєстрацію авторського права в Державному підприємстві «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент). Так, як ми уже зазначали, ця процедура не є обов’язковою, однак таким чином автор зможе отримати свідоцтво, яке буде підтверджувати, що цей об’єкт був створений саме цим автором, а тому зменшується ризик виникнення судового спору внаслідок порушення прав автора.

Якщо Ви займаєтесь професійними фотографіями, радимо зберігати вихідні файли після зйомок, щоб була можливість довести, що відповідні фото були зроблені саме Вами. Дане правило стосується і ілюстраторів, оскільки в процесі створення такого об’єкту використовуються різні слої, авторські шаблони та шрифти тощо. Таким чином, у разі встановлення факту порушення авторського права, буде можливість звернутись до підтримки соцмережі із скаргою, в якій надати обґрунтування того, хто є автором твору, а також долучити вихідні файли, що дасть можливість видалити опублікований без дозволу автора контент.

Звертаємо Вашу увагу на те, що у випадку, якщо контент створюється не Вашою власною творчою працею, а за допомогою інших осіб, наприклад, копірайтера, фотографа, ілюстратора, такі відносини в обов’язковому порядку мають бути оформлені належним чином шляхом укладання авторських договорів, в яких будуть передбачатись всі важливі моменти стосовно створення, використання та передачі об’єкта авторського права.

Перейдемо безпосередньо до розгляду правових механізмів захисту порушеного авторського права. Як Ви уже могли помітити, одним із таких механізмів – є звернення до підтримки зі скаргою на порушення авторського права. Однак, наприклад, Facebook рекомендує спочатку безпосередньо звернутися до людини, яка опублікувала контент, з метою мирного врегулювання ситуації, що склалася.

Якщо все ж таки претензійний спосіб захисту авторських справ не дав бажаних результатів, автор має право звернутись з позовом до суду про поновлення порушених прав та припинення дій, що порушують авторське право чи створюють загрозу їх порушення. Також він має право вимагати відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи втрачену вигоду, а також - моральної шкоди. Якщо внаслідок неправомірного використання  об’єкту авторського права, правопорушник отримав певні доходи, автор також має право стягнути їх.

Однак використання судового механізму захисту порушених прав має певні складнощі, оскільки доволі часто відповідач фізично і юридично може знаходитись поза межами території України.

Підводячи підсумки, будь-яке використання в соціальній мережі будь-якого виду контенту в галузі науки, літератури і мистецтва вимагає згоди автора чи правовласника. Отримання ж згоди, як правило, супроводжується виплатою авторської винагороди. В іншому випадку, за опублікування твору без дозволу автора правопорушника можна буде притягнути до відповідальності.

Автор: юрист Дмитро Балабан; консультації за номером: 0973610732.

 

❗️Актуальна судова практика та юридичні новини у телеграм-каналі "КонструктивNEWS" за посиланням: https://t.me/konstruktivnews