Завдаток або аванс: відмінності в поняттях

Завдаток або аванс: відмінності в поняттях

Завдаток при покупці квартири або аванс? Або взагалі попередній договір? Що краще, що вигідніше і чи є різниця?

570 стаття Цивільного кодексу України (ЦК) говорить: завдатком є грошова сума або рухоме майно, яке видається кредитору боржником в рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання або в забезпечення його виконання.

Варто пам'ятати, що в разі, якщо ту грошову суму, яку Ви сплатите, не встановлять в якості завдатку, то її будуть вважати авансом.

Завдаток йде як додаткова гарантія виконання основного договору. Якщо немає основного договору, то немає і угоди про завдаток.

Аванс - передоплата, яку покупець передає продавцю з метою підтвердження своїх намірів купити нерухомість. Не несе забезпечує договір функцію. Передається до настання зустрічного зобов'язання з приводу майна, як знак серйозного наміру його купити. Аванс - частина майбутньої оплати.

Головна відмінність завдатку від авансу в тому, що завдаток забезпечує вплив на сторони, щоб вони виконували свої зобов'язання.

Аванс передається, коли немає основного договору, але є попередній.

Аванс завжди повертається покупцеві, якщо угода зірвалася.

Верховний Суд нагадав, що згідно зі статтею 571 ЦК, є правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком:

  1. Якщо боржник зірвав угоду- завдаток не повертається.
  2. Якщо кредитор зірвав угоду- завдаток повертається боржнику в подвійному розмірі.
  3. Якщо зобов'язання припиняється до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.

Як ми вже згадали, для завдатку необхідний основний договір, а для авансу попередній. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору ще не встановлена, то в письмовій формі.

Якщо ви укладаєте договір купівлі-продажу нерухомості, то він укладається в письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню, але це не стосується того майна, яке знаходиться в податковій заставі.

Верховний Суд розглядав справу №711/5065/15-ц, виходячи з неї, Суд зазначив, що договір купівлі-продажу укладений не був. Сторони припускали укласти договір у майбутньому, але гроші одна сторона вже передала іншій. В якості «договору» були розписки. У них гроші значилися, як "завдаток", але воно таким не є.

Таким чином, цю грошову суму можна кваліфікувати як аванс і він підлягає поверненню.