Виписати людину з квартири без її згоди: що необхідно?

Виписати людину з квартири без її згоди: що необхідно?

Буває, що у вашій квартирі або будинку прописана людина, яка вже довгий час не живе з вами. Вам необхідно його виписати, але чи так це просто? Звернемося за допомогою до Житлового кодексу України та БПД.

Вирішити це можна як мирним шляхом, так і за допомогою суду.

Мирний шлях - самий елементарний, ви домовляєтеся з людиною про те, щоб вона сама вирішила це питання - виписалась з квартири. Однак, не завжди люди йдуть на зустріч, і ця людина може відмовити в задоволенні вашого прохання.

Тоді ви можете звернутися до ст.72 Житлового кодексу України та подати до суду позов про визнання втрати особою права користування житлом та усунення перешкод у користуванні ним вами.

Причин для «виписки» може бути багато. Наприклад, бажання платити менше за квартплату або отримати субсидію. Адже від кількості зареєстрованих осіб у житловому приміщенні залежить ваше право на отримання житлових субсидій на оплату комунальних послуг або послуг з утримання будинку. Також причиною може бути банальне бажання продати квартиру.

Хто не може бути виписаний з квартири?

У квартири є власник, і може бути співвласник. Якщо ви не є ні тим, ні іншим, а простим мешканцем, то визнати за вищепереліченими особами втраченим право на користування житловим приміщенням ви не можете.

Якщо мова йде про колишнє подружжя, які розділили майно, то визнання у одного з них права на користування житловим приміщенням втраченим також є неприпустимим.

Варто пам'ятати, що члени сім'ї власника житла, які з ним проживають, мають право на користування житлом, відповідно до закону (ст.405 ЦК). Члени сім'ї мають право користуватися житлом нарівні з власником житла, якщо при заселенні не було іншої угоди про порядок користування даним приміщенням. І навіть, якщо раніше ви перебували з власником житла в сімейних відносинах, то навіть в разі їх припинення, ви маєте право на користування займаного приміщення.

Якщо між власником і людиною, яка буде довго бути відсутньою, існує домовленість про термін непроживання, то цю людину також виписати не можна.

Які ж є причини для «виписки» людини з квартири?

Для того, щоб вирішити «виписувати» людину чи ні, суд звертає увагу на причини довгої відсутності людини в житлі.

Існує перелік поважних причин, який прописаний в ст. 71 ЖК України. Згідно з ним, житлове приміщення зберігається за людиною протягом шести місяців її відсутності. Якщо людина відсутня довше, то її право на користування житлом зберігається при наступних обставинах:

 • призов на строкову військову службу або направлення на альтернативну службу;
 • тимчасовий виїзд з постійного місця проживання за умовами та характером роботи або у зв'язку з навчанням (у тому числі, за кордоном);
 • дитину (дітей) влаштували на виховання до родичів, опікунів чи піклувальників, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, заклад для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

Якщо з будинку, квартири (їх частини) вибула дитина (діти) та членів її (їх) сім'ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття та повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках - до закінчення навчання у навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також у професійно-технічних або вищих навчальних закладах або до закінчення терміну служби у Збройних Силах України;

 • виїзд у зв'язку з виконанням обов'язків опікуна або піклувальника;
 • непрацездатну особу, в тому числі діти з інвалідністю, влаштували в будинку-інтернаті або іншу установу соціальної допомоги;
 • виїзд для лікування в лікувально-профілактичному закладі;
 • взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк або довічне позбавлення волі за умови, що в цьому будинку, квартирі (їх частини) залишилися проживати інші члени сім'ї.

Якщо в будинку, квартирі (їх частини) не залишилися проживати інші члени сім'ї наймача, це житло може бути надано за договором оренди (найму) в установленому законом порядку іншому громадянину до звільнення таких осіб з-під варти або до відбуття ними покарання.

Перелік не вичерпується лише даними пунктами, в кожній справі суд визначає рішення з урахуванням обставин. Тому, особа не може втратити право користування житлом за наявності поважних причин непроживання.

Куди подати позов і які документи необхідні?

Ви подаєте заяву в районний / районний в містах / міський або міськрайонний суд за місцезнаходженням житлового приміщення.

До позову ви подаєте:

 1. Копію вашого паспорта та ІПН;
 2. Копію документу, яка підтвердить ваше право власності на житло;
 3. Квитанцію про оплату судового збору;
 4. Довідку про склад вашої родини;
 5. Бажано - показання свідків, які підтвердять, що відповідач не з'являвся довгий час.
 6. Акт обстеження житлово-побутових умов домогосподарства з метою підтвердження фактичного місця проживання осіб;
 7. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта.