У ВРП узагальнили практику розгляду повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність

У ВРП узагальнили практику розгляду повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність

Секретаріат Вищої ради правосуддя здійснив ґрунтовне комплексне Узагальнення практики розгляду ВРП повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя та інших рішень ВРП щодо вжиття заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя у 2021 році. Документ, який містить понад 150 сторінок, дасть змогу сформувати уявлення про діяльність Вищої ради правосуддя під час реалізації повноважень за вказаним напрямом. Про це повідомляє прес-служба Вищої ради правосуддя.

В узагальненні детально проаналізовані правові засади розгляду органом суддівського врядування повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя. Наведено комплекс міжнародних та вітчизняних норм, що регулюють питання забезпечення незалежності суддів.

Проведений порівняльний статистичний аналіз надходження повідомлень суддів за роками, у розрізі юрисдикції суду, за суб’єктами втручання, за підставами звернення до ВРП.

Здійснений загальний огляд повідомлень суддів про втручання, які надійшли у минулому році. Зокрема детально, з наведенням прикладів, проаналізовані найрізноманітніші види і форми втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя з боку:

  • правоохоронних органів;
  • народних депутатів, депутатів місцевих рад, представників органів виконавчої влади та інших осіб;
  • адвокатів.
  • громадян та їх об’єднань, засобів масової інформації.

Узагальнення містить огляд рішень, прийнятих Вищою радою правосуддя у 2021 році за результатами розгляду повідомлень про втручання. Описано у яких випадках затверджуються висновки членів ВРП про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Також здійснено аналіз реагування на прийняті Вищою радою правосуддя рішення за результатами розгляду повідомлень суддів про втручання.

В узагальненні йдеться і про рішення Вищої ради правосуддя щодо вжиття інших заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя. Зроблені висновки з посиланням на статистичні дані.

У ВРП наголошують, що незалежність судових органів є передумовою забезпечення правопорядку та основною гарантією справедливого вирішення справи в суді. Судді повинні приймати свої рішення цілком незалежно і мати змогу діяти без обмежень, без неправомочного впливу, підбурення, тиску, погроз, неправомочного прямого чи непрямого втручання, незалежно із чийого боку та з яких мотивів воно б не здійснювалось. Конституційний Суд України дійшов висновку, що незалежність суддів є невід’ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону.

Повний текст узагальнення за посиланням: https://bit.ly/3rOYlRj

❗️Актуальна судова практика та юридичні новини у нашому телеграм-каналі за посиланням: https://t.me/konstruktivnews