У разі закриття апеляційного провадження протилежна сторона повинна відшкодувати витрати на адвоката

У разі закриття апеляційного провадження протилежна сторона повинна відшкодувати витрати на адвоката

«У разі закриття апеляційного провадження мають бути враховані судові витрати, які понесли інші учасники справи у зв'язку зі зверненням з апеляційною скаргою та відкриттям апеляційного провадження», - нагадало ВПВС у справі №357/380/20.

Суть справи:

ТОВ «Агрофірма «Матюш» подало до суду на ТДВ «Шамраївський цукровий завод» з проханням визнати недійсним договір про надання права користування земельною ділянкою. Позов задовольнили. Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та звернувся з апеляційною скаргою. Київський апеляційний суд відкрив апеляційне провадження. Позивач відправив до суду відгук на апеляційну скаргу. Він доклав копію ордера на надання правової допомоги, копію додаткової угоди до договору про закінчення правової допомоги, а також зазначив, що поніс витрати на професійну юридичну допомогу в розмірі 20 064,36, надавши про це докази.

Відповідач, через якийсь час, відмовився від апеляційної скарги. Позивач звернувся до Київського апеляційного суду із заявою про стягнення з відповідача понесених витрат на надання професійної юридичної допомоги у вищезазначеному розмірі. Суд апеляційної інстанції відмовив у задоволенні даного рішення вирішивши, що в ЦПК України не передбачена можливість прийняття додаткового судового рішення у разі винесення ухвали про припинення апеляційного провадження.

Позивач подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Київського апеляційного суду та прийняти постанову, якою задовольнити заяву ТОВ «Агрофірма «Матюш» про прийняття додаткового рішення про розподіл судових витрат у порядку, передбаченому частиною восьмою статті 141 ЦПК України.

Справа була передана Великій Палаті Верховного Суду.

Позиція ВПВС:

Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, матеріали справи, Велика Палата Верховного Суду вважає, що касаційна скарга ТОВ «Агрофірма «Матюш» підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 59 Конституції України кожен має право на професійну юридичну допомогу. Представництво в суді як вид юридичної допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна юридична допомога), крім випадків, встановлених законом.

При розгляді справи як у суді першої інстанції, так і при апеляційному та касаційному переглядах учасники процесу несуть певні витрати.

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої прийнято судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України). До витрат, пов'язаних з розглядом справи, відносяться, зокрема, витрати на професійну юридичну допомогу.

Розмір витрат, які сторона сплатила або повинна сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків).

ВПВС нагадує: відмова сторони від апеляційної (касаційної) скарги (частина четверта статті 364, частина четверта статті 398 ЦПК України) є правом заявника і не впливає на той факт, що справу вже розглянуто по суті судом першої інстанції.

При цьому подання стороною апеляційної (касаційної) скарги та відкриття апеляційного (касаційного) провадження у справі потребує відповідної підготовки інших учасників справи: вивчення апеляційної (касаційної) скарги, її мотивів і доводів, за необхідності - підготовка відзиву на скаргу, участь у судових засіданнях, ознайомлення з матеріалами справи тощо.

Позивач, на підтвердження понесених ним витрат, надав копії документів.

ЦПК України містить норми про розподіл судових витрат у разі прийняття судового рішення (частина друга статті 141 ЦПК України) та у випадках, коли вимоги позивача судом по суті не розглядалися, але справа провадженням у зв'язку із закриттям такого або залишенням справи без розгляду (стаття 142 ЦПК України).

Однією з підстав закриття апеляційного провадження є заява особи, яка подала апеляційну скаргу, після відкриття апеляційного провадження, про відмову від скарги та за відсутності заперечень проти цього інших осіб, які приєдналися до апеляційної скарги.

Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що апеляційне провадження має певні етапи, які вимагають, як дій суду, так і дій інших учасників справи.

Подання апеляційної скарги та відкриття апеляційного провадження вимагає від інших учасників справи вчинення дій на захист своїх інтересів та спонукає до здійснення певних дій, які б не були реалізовані за відсутності апеляційної скарги.

Тому і в разі закриття апеляційного провадження мають бути враховані судові витрати, які понесли інші учасники справи у зв'язку зі зверненням з апеляційною скаргою та відкриттям апеляційного провадження.

Отже, у разі припинення апеляційного провадження у зв'язку з відмовою особи, яка подала апеляційну скаргу, виключається повторне звернення цієї особи з апеляційною скаргою на оскарження судового рішення, однак інші учасники справи, які сумлінно реагували на відкриття апеляційного провадження поданням відзиву на апеляційну скаргу, понесли судові витрати, оскільки в цьому випадку звернулися за юридичною допомогою до адвоката (стаття 15 ЦПК України), а, отже, могли розраховувати на відшкодування зазначених витрат у разі відмови в задоволенні апеляційної скарги.

Тому у разі закриття апеляційного провадження відсутні будь-які обставини, які б унеможливлювали або нівелювали загальний принцип відшкодування судових витрат сторони, на користь якої прийнято судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Таким чином, Велика Палата Верховного Суду постановила: касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Матюш» задовольнити. Постанову Київського апеляційного суду скасувати та прийняти нову постанову. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Шамраївський цукровий завод» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма» Матюш» витрати на професійну юридичну допомогу в розмірі 20 064,36 грн.