У грудні одноразові пластикові пакети в Україні стануть платними

У грудні одноразові пластикові пакети в Україні стануть платними

В українських магазинах з 10 грудня 2021 року одноразові пластикові пакети стануть платними. Їх продаватимуть за ціною від 2 до 3 гривень за штуку. Про це йдеться в постанові Кабінету Міністрів України.

Вікторія Роман, адвокатка ЮК «Legal partner» розповіла, чи стануть українці більш екоетичними з введенням даного положення та які наслідки для бізнесу має закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».

Щороку, кожен українець використовує близько 500 пакетів, в той час, як у ЄС це показник наближається до 90 пакетів на рік. Мета Закону – покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів, стимулювати розвиток виробництва біорозкладних пластикових пакетів. Про це йдеться у пояснювальній записці.

Проте, обмеження не поширюватимуться на біорозкладні пластикові пакети, а також надтонкі пластикові пакети для упаковки і транспортування свіжої риби, мяса, продуктів з них, сипучих продуктів.

Адвокатка нагадала, що за поширення заборонених пакетів, суб’єкти господарювання понесуть відповідальність у вигляді штрафів.

НА СКІЛЬКИ ОШТРАФУЮТЬ:

За безоплатне розповсюдження пластикових пакетів штрафи встановлені  у розмірі від 1700 до 3400 гривень, а за повторне протягом трьох років порушення –  від 3400 до 8500 гривень.

Звертаємо увагу, що з 10 березня 2022 року вимоги до бізнесу буде розширено, а сума штрафів збільшиться.

За розповсюдження пластикових пакетів, а саме:

1) надтонких пластикових пакетів;

2) тонких пластикових пакетів;

3) оксорозкладних пластикових пакетів

буде застосовувано штрафи у розмірі від 8500 до 17000 гривень, а за повторне порушення – у розмірі від 17000 до 34000 гривень.

КОГО ОШТРАФУЮТЬ:

Штрафи можуть бути застосовані до наступних підприємців:

1. об’єкт роздрібної торгівлі, що здійснює продаж товарів кінцевим споживачам, незалежно від форми власності, розташування, розміру, обсягу або способу такої торгівлі;

2. об’єкт громадського харчування, який здійснює виробничо-торговельну діяльність (виробництво та/або доготовку, доставку, продаж та організацію споживання продукції власного виробництва і закуповуваних товарів), незалежно від форми власності, розташування, розміру, обсягу або способу ведення діяльності;

3. об’єкт надання послуг – місце провадження діяльності суб’єкта господарювання у сфері надання послуг, в якому може здійснюватися розповсюдження пластикових пакетів.

ЯК ОШТРАФУЮТЬ:

Штрафи накладаються уповноваженими  посадовими особами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів,  після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Акт перевірки складається у двох примірниках, що підписуються уповноваженою посадовою особою Держпродспоживслужби та представником суб’єкта господарювання. Один примірник акта перевірки надається бізнесу.

Акт перевірки разом з поясненнями  суб’єкта підприємницької діяльності та документами, що підтверджують факт правопорушення розглядаються в п’ятнадцятиденний строк. За результатом розгляду справи про правопорушення виноситься постанова.

Штраф необхідно сплатити протягом 15 днів з дня отримання копії постанови, а копію  документа, що засвідчує факт сплати штрафу у повному обсязі надіслати органу, який виніс постанову.

Ну і звісно постанова у справі про порушення вимог закону  «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» може бути оскаржена в судовому порядку.