Спілка юристів Одеської області звернулась до Офісу Президента в підтримку законопроекту «Про авторське право і суміжні права»

Спілка юристів Одеської області звернулась до Офісу Президента в підтримку законопроекту «Про авторське право і суміжні права»

ГО «Спілка юристів Одеської області», звернулась до Офісу Президента України, Головного офісу політичної партії «Слуга Народу», Міністерства економіки України, Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку, Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики в підтримку законопроекту № 5552-3 «Про авторське право і суміжні права» від 09.06.2021 р.

Причиною їх звернення стала необхідність у встановленні чіткого розрахунку суми компенсації за порушення авторських прав, яка виникла у зв’язку зі зміною положень пункту «г» ч. 2 ст. 52 ЗУ «Про авторські та суміжні права».

Так, у положення підпункту "г" частини другої статті 52 в редакції Закону № 2415-VIII від 15.05.2018 було внесено такі зміни:

«Суд має право постановити рішення чи ухвалу про виплату компенсації, що визначається судом як паушальна сума на базі таких елементів, як подвоєна, а у разі умисного порушення - як потроєна сума винагороди або комісійні платежі, які були б сплачені, якби порушник звернувся із заявою про надання дозволу на використання оспорюваного авторського права або суміжних прав замість відшкодування збитків або стягнення доходу».

«Дана норма була запозичена із європейського законодавства, але при цьому не було проведено належної імплементації норми в українське законодавство. Крім того, справи про захист авторського права, які раніше розглядалися господарськими судами всього за 3 місяці, зараз розглядаються 2 і більше років із проходженням всіх судових інстанцій, оскільки суди не мають єдиного орієнтиру, що призводить до невиправданого затягування строків», - зазначає ГО «Спілка юристів Одеської області» у своєму зверненні.

Юристи пояснюють, що такі дії,  призводять до того, що на ринку інтелектуальної власності з’являється величезна кількість контрафактного товару, який через відсутність судового захисту, знижує цінність авторського права в Україні. Така ситуація може призвести до демотивації українських творців створювати, та згодом зменшиться національна здатність генерувати об’єкти інтелектуальної власності, які є економічно значимими активами.

«Ефективність п. «г» ч. 2 ст. 52 ЗУ № 2415-VIII наразі є нульовою, через що захист авторського права в Україні під великою загрозою і закріплений лише теоретично. Тому, вважаємо за необхідне прийняти норму, що передбачена п. «г» ч.3 ст. 52 законопроекту № 5552-3 «Про авторське право і суміжні права» від 09.06.2021 р., яка встановить чіткі межі розміру компенсації за порушення авторського права, що скоротить строки розгляду справ, полегшить процес захисту прав для правовласників та вирішення спору для суддів,  відновить отримання правовласниками справедливого розміру компенсації, у випадку порушення їх прав», - підсумували представники громадської організації.