Права споживачів: ціна на ціннику і в чеку не збігається?

Права споживачів: ціна на ціннику і в чеку не збігається?

Розраховуючи купити товар за ціну, яку ви побачили на ціннику, ви будете неприємно здивовані іншій цифрі в чеку. І як правило, вона вища. Зазвичай, коли ви говорите касиру про цю ситуацію, то чуєте у відповідь стандартну фразу: «Була переоцінка, а ми не встигли замінити цінник».

Що вам робити? Нагадати про законодавство України.

Згідно ЗУ «Про захист прав споживачів» ст.15 ч.1: споживач має право на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації, яка забезпечує можливість свідомого та компетентного вибору. Інформацію споживач повинен отримати до того, як купить товар або послугу.

Інформація про товар включає в себе: назву товару, дані про основні властивості продукції, відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, відмітку про наявність у складі генетично модифікованих продуктів, відомості про виробника, дату виготовлення, умови і правила придбання продукту і дані про ціну (тариф).

Існує ст.3 того ж закону: продавець або виконавець, який реалізує продукцію, повинен обов'язково вказувати ціну кожної одиниці такої продукції або однієї категорії продукції і ціну однієї стандартної одиниці продукції.

Обов'язково напис ціни товару повинен бути чітким і простим для розуміння. Ціна ставиться за одну упаковку товару. Якщо товар без упаковки - то ціна за одиницю товару.

Якщо на товар поширюється знижка, товар бере участь у розпродажі або з якої-небудь причини її ціна знижена, то до споживачів повинна доводитися інформація про ціну продукції, яка була встановлена ДО знижки/розпродажу/зниження і ПІСЛЯ початку їх дії (ч.6 ст. 15).

При купівлі будь-якого товару здійснюється договір купівлі-продажу. Згідно зі ст. 655 Цивільного кодексу України: за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (покупцеві) майно у власність. Покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. А згідно зі ст.691 того ж Кодексу: покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою в договорі купівлі-продажу.

Таким чином, покупка в магазині - здійснення договору купівлі-продажу, а ціна на ціннику - заявлена вартість товару, яка вказана в договорі. І саме за цією ціною повинна відбуватися покупка.

Іноді магазин починає своєрідний "шантаж": вам кажуть, що ви або забираєте товар за ціною, яка зафіксована на касі, або можете йти. Але варто пам'ятати, що магазин не може вам відмовити у продажу товару за ціною цінника, адже ст.633 ч. 1 Цивільного кодексу України зобов’язує продавців виконувати умови публічного договору купівлі-продажу з кожним, хто до них звернеться.

А ось ви самі відмовитися від товару можете.

Повертаючись до ЗУ «Про захист прав споживачів», зверніть увагу на ст.18: є певні несправедливі умови договору, які не можна включати до публічного договору купівлі-продажу. Ч.3 п.13 цього закону свідчить, що несправедливою умовою, зокрема, є визначення ціни товару на момент його постачання споживачеві або надання продавцю можливості збільшувати ціну без надання споживачеві права розірвати договір у разі збільшення ціни порівняно з тією, що була узгоджена на момент укладення договору.

Чи відповідає ціна в ціннику тій, що з'явилася на касі (чеку) необхідно перевіряти не відходячи від каси.

Отже, якщо ви виявили подібний обман, то у вас є кілька варіантів розвитку подій:

  1. Ви самі відмовитеся від товару і заберете свої гроші, які вже заплатили за товар.
  2. Можете змиритися з ситуацією і піти з магазину.
  3. Поверніться в зал, сфотографуйте цінник, викличете адміністратора або представника керівництва і добийтеся оплати товару за тією ціною, яка вказана в ціннику.

У разі, якщо вам не хочуть йти на зустріч - можете звернутися до суду, або подати скаргу у захист прав споживачів.