Порядок поводження зі знахідкою: пояснення Мін'юсту

Порядок поводження зі знахідкою: пояснення Мін'юсту

Як часто ви знаходите втрачені речі? Будь-то забута сумка на лавці, телефон, що випав з кишені куртки... Громадяни можуть вчинити по-різному по відношенню до знахідки: забрати собі, залишити на місці, або все ж спробувати знайти власника. Але не всі знають, що саме потрібно робити, якщо знаходять чужу річ. Особливо, якщо необхідно діяти відповідно до Закону. Про те, як діяти правильно розповіло Міністерство юстиції.

Знахідка - майно, втрачене власником поза його волею і знайдене іншою особою.

Законодавство України регулює порядок поводження зі знахідкою, її зберігання та придбання у власність. У разі, якщо ви знаходите чиюсь річ, то варто заглянути в Цивільний кодекс України. Відповідно до норм ЦК, особа, яка знайшла загублену річ, зобов'язана негайно повідомити про це особі, яка її втратила, або власнику речі і повернути знахідку власнику.

Я знайшов річ!

Якщо ви знайшли загублену кимось річ в приміщенні або транспорті, вам необхідно передати її власнику приміщення або транспорту, або особі, яка представляє власника. Та особа, яка від вас отримає річ, набуває права та обов'язки особи, яка знайшла втрачену річ.

Якщо ви знайшли річ, але не можете самостійно зв'язатися з її власником, або місце перебування особи-власника, яка має право вимагати повернення загубленої речі, невідоме, ви повинні звернутися в територіальний орган поліції або орган місцевого самоврядування і заявити про знахідку.

При цьому, звертаючись в поліцію або органи самоврядування, ви можете не віддавати їм знахідку. У вас є право зберігати її у себе. Але ви повинні пам'ятати, що в такому випадку, ви є відповідальним за річ. Її втрата, знищення або пошкодження внаслідок грубої необережності або умисної дії спричинить за собою відшкодування її вартості.

Також органи самоврядування або поліція можуть вам вказати особу, якій необхідно віддати знахідку.

Новий власник речі

Крім того, що за вами закріплюється право зберігання речі у себе, ви також можете придбати право власності на загублену річ.

Якщо на річ, яку ви знайшли і заявили про це органам місцевого самоврядування або територіальному органу поліції, і протягом шести місяців:

  • не встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення загубленої речі;
  • власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на цю річ тому, хто її знайшов, територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування,

то ви маєте право залишити річ собі.

Територіальна громада також може залишити річ собі, коли особа , яка знайшла річ, подала письмову заяву про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування.

Той, хто знайшов річ, має право…

Якщо ви знайшли загублену річ, то ви маєте право вимагати від особи, якій річ повернута, або від особи, яка набула право власності на річ, відшкодування необхідних витрат, пов'язаних зі знахідкою: зберігання, пошук власника, продажу речі тощо. Також ви маєте право на винагороду за знахідку в розмірі до 20% від вартості речі.

Якщо власник речі публічно пообіцяв винагороду за знахідку, винагорода виплачується на умовах публічної обіцянки. Але якщо ви не заявили про знахідку або зробили спробу приховати річ, то право на отримання винагороди у вас не виникає.

Покарання за приховування

Якщо ви знайшли річ, але вважали за краще не повертати її власнику, то вам слід вивчити Кримінальний кодекс України. Адже в такому випадку, якщо у вас виявлять річ, яку приховали, вас звинуватять у крадіжці і вас може очікувати наступне:

  • штраф;
  • виправні роботи;
  • громадські роботи;
  • обмеження свободи;
  • позбавлення волі.