Особливості призначення військовослужбовцю одноразової допомоги у зв'язку з інвалідністю

Особливості призначення військовослужбовцю одноразової допомоги у зв'язку з інвалідністю

«Військовослужбовець має право на отримання одноразової грошової допомоги за результатами огляду МСЕК у зв'язку з встановленням йому II групи інвалідності, оскільки він не реалізував це право раніше», - виніс вердикт ВС у справі №240/12378/19.

У 2010 році медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) визнала позивача особою з інвалідністю III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків під час проходження строкової військової служби та участі у бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН (у 1993-1995 роках).

У 2017 році позивача визнали особою з інвалідністю II групи. Також у 2018 році ця група була підтверджена як з попередніх причин, так і у зв'язку із захистом Батьківщини в ході антитерористичної операції в м.Сєвєродонецьку Луганської області (у 2016-2017 роках).

При первинному встановленні інвалідності громадянин не звернувся за отриманням грошової допомоги, а після встановлення вищої групи інвалідності вирішив скористатися своїм правом.

Міністерство оборони України (відповідач) відмовило позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків служби під час участі у бойових діях. Відповідач мотивував це тим, що група інвалідності змінена в більш дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності.

Позивач рішення оскаржив, вважаючи, що має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій розійшлися. Суд першої інстанції визнав право позивача на грошову виплату, але апеляційний суд у ній відмовив.

Позиція ВС:

Верховний Суд взяв до уваги, що в спірних правовідносинах необхідно застосувати законодавство, що діяло на момент встановлення позивачеві II групи інвалідності в 2017 році.

Право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, якому встановили інвалідність внаслідок виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, регламентується ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори або для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Верховний Суд вказав: апеляційний суд, вирішуючи спір на користь відповідача, помилково керувався п.4 ст. 16-3 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 8 вищезазначеного Порядку, оскільки дворічний строк, на який вказують ці норми, застосовується до правовідносин, пов'язаних з отриманням одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, з урахуванням раніше виплаченої суми. Тобто обов'язковою умовою для застосування зазначених норм є отримання особою грошової допомоги та повторне звернення за отриманням доплати.

Але, в розглянутій справі спір між сторонами виник не з приводу доплати грошової допомоги, а про отримання одноразової грошової допомоги вперше. Позивач при первинному встановленні III групи інвалідності не звертався із заявою про отримання одноразової грошової допомоги і не отримував коштів. Відповідач не надав доводи про відсутність у позивача права на отримання грошової допомоги з інших підстав, ніж зазначений вище термін.

Отже, Верховний Суд погодився з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги за результатами огляду МСЕК у зв'язку з встановленням йому II групи інвалідності, оскільки він не реалізував це право раніше.

Джерело: прес-центр ВС