Нотаріуси отримають право реєструвати шлюби та розлучення

Нотаріуси отримають право реєструвати шлюби та розлучення

Прийнято за основу та готується до другого читання проєкт Закону щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності.

Адвокатеса Legal Partner Вікторія Роман, проаналізувала, які нові повноваження пропонує надати законотворець нотаріусам:

1) реєстрація укладення та розірвання шлюбів;

2)  забезпечення доказів, а саме:

- фіксацію інформації, яка відома особі;

- огляд об'єктів, у тому числі в мережі Інтернет;

- здійснення відео- та аудіозапису.

3) встановлення факту родинних відносин між фізичними особами;

4) встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі.

Детальніше про кожне з них:

1.Заяву про реєстрацію шлюбу наречені зможуть подати не лише до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану, а й до нотаріуса за їхнім вибором. У разі взаємної згоди на розірвання шлюбу подружжя також зможе звернутися до нотаріуса.

Особливо цікавою є пропозиція законопроєкту, що надає нотаріусу право розірвати шлюб між подружжям, яке має дітей. Проте вказана процедура буде можливою  виключно за наявності нотаріально посвідченого договору про визначення місця проживання дітей, участі у забезпеченні створення умов для їх життя, яку братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, умов здійснення ним права на особисте виховання, утримання дітей, розмір аліментів та додаткових витрат на дитину.

Тобто, якщо подружжя дійде домовленостей по ключовим питанням, то вказане буде корисним інструментом позасудового врегулювання ситуації.

2.Пропонується, що нотаріус за результатами відповідних дій зможе складати акт про забезпечення доказів, а саме:

- Документування (фіксація) інформації, яка відома особі, тобто викладення у письмовій формі або фіксація шляхом здійснення відео- та аудіозапису інформації, яку особа усно повідомляє у присутності нотаріуса.

Вказане документування пропонується здійснювати за умови попередження особи під розписку про обов'язок говорити правду, нічого не приховуючи і не спотворюючи, повідомляти лише обставини, які особі відомі особисто, не надавати інформацію, отриману з чужих слів, а також про відповідальність за надання завідомо неправдивих відомостей.

- Огляд речей, інших об'єктів, у тому числі вебсайтів, інших місць збереження даних в мережі Інтернет нотаріусом буде полягати у їх візуальному обстеженні з метою з'ясування та фіксації інформації.

Акт забезпечення доказів, що буде складено за результатами огляду вебсайтів в мережі Інтернет, буде містити інформацію про технічний пристрій, за допомогою якого здійснювався доступ до мережі Інтернет та  послідовність відповідних дій нотаріуса, містити знімки екрану (скриншоти), крім випадків, коли огляд буде супроводжуватися здійсненням нотаріусом відео- та аудіозапису.

Також в порядку забезпечення доказів нотаріусів хочуть уповноважити здійснювати відео- та аудіозапис будь-якої дії (події), яка має юридичне значення, якщо це не заборонено законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

3.Із повноваженнь, що покликані спростити життя українцям варто відзначити встановлення факту родинних відносин між фізичними особами саме нотаріусом, в обхід існуючої сьогодні судової процедури.

В випадку надання нотаріусу сукупності документів, які підтверджують факт родиних відносин, останій вповноважений буде видати відповідне свідоцтво.

4.Також без звернення до суду пропонується врегулювати питання  встановлення факту належності особі правовстановлюючих документів, якщо її прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження, що зазначені в документі, не збігаються з відповідними даними щодо особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті громадянина України.

В цілому проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності»  містить низку позитивних змін, що повині спростити  процедури реєстрації шлюбів та їх розірвання та розширити можливості позасудової форми захисту прав та інтересів українців.