Кристина Король: як вирішуються питання корупції у морській сфері

Кристина Король: як вирішуються питання корупції у морській сфері

Нещодавно, в Одесі відкрився Офіс простих рішень і результатів (ОПРР). Робота офісу Одеського регіону спрямована на вирішення проблемних питань у морській сфері. 4 січня 2022 року, Головою регіонального відділення ОПРР стала Кристина Король, яка так само є головою ГО «Українське об'єднання моряків».

Кристина Король розповіла, що таке ОПРР, чим займається організація і як вирішуються питання корупції в морській сфері.

- Що таке Офіс простих рішень і результатів? Чим він займається і яку мету переслідує?

- Офіс простих рішень та результатів - неприбуткова громадська організація, експерти якої готують пропозиції для Президента та членів Національної ради реформ. Завдання офісу - готувати законодавчі зміни для Нацради реформ.

- Розкажіть, як починався ваш шлях у професійному напрямку?

- Для початку, я розповім, що мене привело до того, чим я зараз займаюся. Я працювала 10 років в крюїнгу, мій чоловік і брат-старші помічники, тато працював в морі військовим офіцером. У 2018-му році, прийшов час моєму чоловікові робити сертифікати. Тоді ми дізналися, що ціни на сертифікати "злетіли". Перша думка: «змінилася якість навчання». Але ні, на жаль, все залишилося на колишньому рівні, а рівень корупційної складової збільшувався.

Пізніше, я вирішила створити телеграм-групу, щоб моряки могли обговорювати проблеми своєї сфери і ділитися методами вирішення. Тема почала набирати обертів. Я зареєструвала Громадську організацію «Українське об'єднання моряків», і ми почали проводити спільні заходи. І після того, як ми зрозуміли, що вся ця «піраміда», грубо кажучи, будується до Міністерства інфраструктури і транспортного комітету – ми вирішили попросити допомоги у Михайла Саакашвілі, щоб даній проблемі надали розголосу. З Офісом простих рішень і результатів я познайомилася в Києві. Тоді ми почали з ними співпрацю. Вони доклали максимальних зусиль, щоб досягти результатів. Після всього, я прийняла рішення, що хочу підтримувати цю ідею і займатися реформами в сфері дипломування моряків.

- Яка специфіка роботи Офісу простих рішень і результатів в Одеському регіоні?

- На даний момент, ОПРР в Одеському регіоні займається проблематикою морської галузі, яка специфічна нашому місту.

- За які кошти фінансується ОПРР?

- ОПРР - неприбуткова громадська організація, тому фінансування відбувається виключно за гранти. Таким чином, у будь-якого бажаючого є можливість відстежувати грошові операції через наш сайт.

- Як плануєте розвивати ОПРР в Одеському регіоні?

- Оскільки я тільки недавно зайняла цю посаду, і тільки входжу в режим роботи Офісу простих рішень. Сподіваюся, що ми найближчим часом сформуємо представництво, зацікавлене в реформуванні морської галузі.

- Які проблемні питання вам вже вдалося вирішити, завдяки діяльності громадських організацій?

- Основоположне - прийняття Закону № 1578-IX «Про внесення змін до статті 51 Кодексу торговельного мореплавства України щодо вимог кваліфікації членів екіпажу». Першим нашим успіхом став Наказ, розроблений з офісом № 201-ї Міністерства інфраструктури, який скасовував іспит на підтвердження кваліфікації. Але цей наказ був заблокований ОАСКом. Пізніше, Іван Шинкаренко, депутат Верховної Ради, подав законопроект №3944 ще в червні 2020-го року. Але тоді ніхто і не сподівався, що такий Закон в принципі коли-небудь приймуть, тому що, коли скасовується іспит на підтвердження кваліфікації - забирається 70% корупційної схеми.

- Ви є головою ГО «Українське об'єднання моряків», тепер і Офісу простих рішень в Одесі. На сьогоднішній день, тема корупційних схем в морській галузі набула колосальних масштабів. Які подальші дії з приводу подолання корупції в морській сфері плануються?

- Це все почалося півтора роки тому, коли ніхто не вірив, що в цій галузі можуть бути такі проблеми. Зараз, тема корупційної складової в морській сфері набула всеукраїнського розголосу. 18.01.2022 року, ми плануємо поїхати до Києва на акцію біля Американського посольства. Мета акції - скасування роботи незаконного додатку "Кабінет моряка " шляхом пропозиції альтернативи для моряків у вигляді ручної подачі документів і законного, захищеного кабінету моряка, скасування роботи програми «НТЗ», скасування роботи програми «Крюінг онлайн», за роботу Закону України 1578-ІХ, за підтвердження кваліфікації без іспитів.

- Яка ситуація зараз у морській галузі після розкриття даного питання?

- Ми створили законну платформу, від якої ми можемо вже відштовхуватися, це великий успіх. У нас залишається можливість звертатися до міжнародних організацій за допомогою в боротьбі з корупцією.

На даний момент, тренажерні центри для моряків, які могли б розвиватися і оновлювати навчальну базу - змушені просто друкувати пластик (ред.-сертифікати), тому що держава поставила їх в таке становище. І від усього заробітку, тренажерному центру необхідно віддавати 80% в корупційну схему.

- Зараз у ЗМІ є інформація, що ГО «Українське об'єднання моряків» буде реформуватися в Профспілку. Це так? Чому ви вирішили здійснити реорганізацію?

- Так, це так. Ми це робимо для того, щоб надалі продовжувати захищати інтереси українських моряків, адже у профспілок більш розширені аспекти функціоналу. Ми не будемо закривати громадську організацію після переходу в профспілку.

Крім того, у нас в організації, всі працівники - тільки діючі моряки або їх члени сім'ї. Ми нічиї інтереси, окрім як інтересів моряків, не відстоюємо. Нас ніхто не спонсорує. Ми живемо на те, що особисто моряки самі за власним бажанням переводять нам в організацію. І відповідно, у нас є, згідно зі статутом, членський внесок.

- Нещодавно, активісти розмалювали нецензурними фразами ваш будинок, заявляючи, що ви їх обдурили в питанні видачі морських документів. Як ви ставитеся до ситуації, що склалася?

- Такі дії відбирають дуже велику кількість часу і сил. На жаль, зацікавлені чиновники Морської адміністрації, інспекції та Міністерство інфраструктури всіляко намагаються будь – якими способами призупинити мою діяльність: їх люди надсилають мені погрози, розмальовують будинок моїх батьків - це просто аморально. Крім того, на телеканалі «НАШ» вийшов сюжет, де сидить хлопець у чорній масці: ні прізвища, ні імені. І він розповідає те, що я протягом трьох місяців заробила 1 000 000$ на моряках. Ясна річ, що таку суму за цей час заробити нереально. Хто ці люди, які постійно розповідають, що я винна 1 000 000$?

- У такому ритмі у вас буває вигоряння? Де ви знаходите натхнення продовжувати свою роботу?

- Я знаходжу підтримку в нашій організації. Мене надихають моряки, які нас підтримують і створюють атмосферу подяки.