Яка відповідальність передбачена за придбання та реалізацію первоцвітів?

Яка відповідальність передбачена за придбання та реалізацію первоцвітів?

Щороку,  в Україні знищують сотні тисяч дикорослих рослин, більшість з яких – це рослини віднесені до Червоної книги.

До квітів, за продаж і купівлю яких можуть оштрафувати, належить такі квіти, як підсніжник звичайний, крокус, тюльпан дібровний, проліска сибірська, сон-трава, горицвіт весняний, первоцвіт дрібний, шафран сітчастий тощо.

То, які штрафи передбачені за знищення вищезгаданих рослин розповіла  Катерина Радіонова, адвокат ЮК «Legal Partner».

Громадян, які незаконно збиратимуть й реалізовуватимуть первоцвіти, будуть притягувати до адміністративної відповідальності. Так, відповідно до ч. 1 ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від 510 до 1700 грн. із конфіскацією об’єктів рослинного світу.

Згідно ч. 2  ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України – тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн. із конфіскацією об’єктів рослинного світу.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення - за погіршення, знищення середовища перебування (зростання) рослин, види яких не занесені до Червоної книги України, але внесені до переліків рідкісних видів рослин, або які мають особливу наукову, природоохоронну та іншу цінність, або є такими, що перебувають під загрозою зникнення на відповідній території, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин зазначених видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), інші порушення порядку охорони, використання і відтворення таких видів тварин і рослин  – тягнуть за собою накладення штрафу від 340 до 510 грн.  з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від  510 до 850 грн.  з конфіскацією незаконно добутого.

Та згідно ч.2 ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення, погіршення, знищення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин зазначених видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), інші порушення порядку охорони, використання і відтворення таких видів рослин  – тягнуть за собою накладення штрафу від  510 до 850 грн. з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від  850 до 1360 грн. з конфіскацією незаконно добутого.

Також, слід нагадати, що  торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях - карається штрафом у розмірі  17 до 119 грн. із конфіскацією предметів торгівлі або без такої згідно ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Громадяни можуть протидіяти знищенню червонокнижних рослин. Свідки продажу первоцвітів можуть зателефонувати до Нацполіції за телефоном 102, на гарячу лінію ДЕІ +38 (044) 521-20-38 та повідомити деталі про порушення.

Додати свою скаргу можна також за допомогою мобільного додатка Ecoinspector 2.0.