Як змінити ім'я, прізвище чи по батькові?

Як змінити ім'я, прізвище чи по батькові?

Часто можна почути, що новий одяг/нова зачіска/новий манікюр/нова квартира - це моє нове життя або шлях до життя з чистого аркуша. А хтось заходить ще далі і змінює своє ім'я, прізвище чи по батькові і внутрішньо відчуває, що почав нове життя. Міняти ПІБ люди прагнуть і тоді, коли їх щось не влаштовує, або ж ви просто вийшли заміж.

Чи так просто міняти ПІБ і що для цього потрібно?

Прізвище, ім'я, по батькові – обов'язкові елементи повного імені в Україні. Вони вживаються в офіційних документах, надаються при державній реєстрації народження і є невіддільними.

У будь-якого громадянина України є право на розпорядження ім'ям, а отже і право на зміну імені.

З якого віку?

Щодо осіб від 14 років і вище:

По досягненню 16 років, українець має право змінити власне прізвище та/або ім'я на власний розсуд.

Після досягнення 14 років, українець має право змінити своє прізвище та/або ім'я тільки за згодою батьків або опікуна.

Що стосується по батькові, то фізична особа, яка досягла 14 років, може його змінити в разі, якщо батько фізичної особи змінив ім'я, або з актового запису про народження фізичної особи була виключена інформація про батька дитини.

Також прізвище, ім'я, по батькові дитини можуть бути змінені, якщо дитину усиновили, визнали усиновлення недійсним або скасували усиновлення в погодженні з законом.

Прізвище фізичної особи може бути змінене, якщо фізична особа вступила в шлюб, розірвало шлюб, шлюб був визнаний недійсним.

Відносно маленьких дітей до 14 років:

Якщо батьки змінюють прізвище - у дитини також змінюється прізвище.

Якщо один з батьків мене прізвище - дитині змінюють прізвище тільки за згодою обох батьків. Якщо є заперечення про зміну прізвища, питання вирішується органом опіки та піклування або судом.

У разі, якщо один з батьків помер, то дитині, яка не досягла 14 років, має прізвище померлого, може бути присвоєно прізвище іншого з батьків. Теж саме здійснюється, якщо один з батьків пропав безвісти, позбавлений батьківських прав.

Куди звертатися?

Всі зміни з повним ім'ям фізичної особи здійснюються у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації заявника. Необхідно подати заяву про внесення змін до актів цивільного стану в письмовій формі з низкою додатків.

Для фізичних осіб, які досягли 14 років, разом із заявою необхідно подати свідоцтво народження, довідку з місця проживання та письмову згоду батьків або піклувальника.

Разом із заявою подається:

 • паспорт громадянина України-якщо особі 16 років;
 • свідоцтво народження заявника;
 • свідоцтво про шлюб - якщо особа перебуває у шлюбі;
 • свідоцтво про розірвання шлюбу - якщо шлюб був розірваний;
 • свідоцтво про народження дітей - якщо особа має неповнолітніх дітей;
 • свідоцтво про зміну імені заявника, якщо раніше було вчинено подібну дію;
 • фотографію заявника розміром 3х4;
 • квитанція про сплату держмита.

Бажано взяти з собою копію вище перерахованих документів разом з оригіналами.

У яких випадках можуть відмовити в проханні про зміну?

Якщо ви перебуваєте під слідством, судом, адміністративним наглядом;

Якщо у вас є судимість, яка не погашена або не знята в установленому порядку Законом;

Правоохоронні органи іноземних держав офіційно звернулися з оголошенням про ваш розшук;

Якщо ви подали неправдиві відомості про себе.

Ви можете оскаржити відмову в суді.

Терміни?

Ваша заява розглядається протягом трьох місяців, але термін може бути продовжений, якщо є на це поважної причини. Але при цьому не більше, ніж на три місяці.

Що далі?

У зв'язку зі зміною імені, прізвища або по батькові необхідно буде обміняти деякі інші документи. Обов'язково підлягає обміну паспорт громадянина України - це необхідно зробити протягом місяця. Для цього вам необхідно звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання.

Також протягом місяця вам необхідно замінити реєстраційний номер облікової картки платника податків - ідентифікаційний номер (ІПН). Тут вам необхідно звернутися до органів Державної фіскальної служби України (податкової інспекції) за місцем реєстрації. Не хвилюйтеся - номер ІПН не змінюється, змінюється лише ваше прізвище, ім'я та по батькові.

Наступний на черзі - закордонний паспорт. Вам необхідно звернутися до відділення Державної міграційної служби України за місцем проживання.

Також зміни необхідно внести в:

 • банківські рахунки;
 • кредитні картки;
 • заповіт;
 • залікову книжку;
 • читацький/студентський квиток;
 • страхування автомобіля;
 • медичні карти;
 • дисконтні картки;
 • документи, що підтверджують право власності.

Немає необхідності міняти: трудову книжку, документи про освіту, водійське посвідчення. Досить зробити копію свідоцтва про зміну прізвища, імені або по батькові, завірити у нотаріуса і возити з собою.