Як стягуються аліменти під час воєнного стану?

Як стягуються аліменти під час воєнного стану?

У будь-який час, а особливо в даний період, діти потребують додаткових гарантій захисту прав і законних інтересів. Одним з нагальних питань, через дію воєнного стану в країні, є питання утримання дітей - аліменти.

Які зміни відбулися?

Міністерство юстиції опублікувало пояснення щодо плати аліментів на період воєнного стану і нагадало: воєнний стан – не привід забути про аліменти.

Але є деякі особливості. Таким чином, Верховна Рада ухвалила Закон, яким передбачено, що тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України припиняється звернення про стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника.

Закон має виняток: він не поширюється на рішення про стягнення аліментів, а також на рішення, за якими боржниками є громадяни Російської Федерації.

Міністерство юстиції звернуло увагу на те, що забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, в період такої окупації.

Також, після введення воєнного стану на території України було здійснено ряд дій, спрямованих на попередження несанкціонованого доступу до державних реєстрів. Це поставилося і до автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру боржників, до яких тимчасово обмежили доступ. У свою чергу це унеможливило роботу державних і приватних виконавців. А також, відповідно, вплинуло і на виконавчі провадження у справах про стягнення аліментів, які фактично були заблоковані. Однак, наказом Мін'юсту від 4 квітня 2022 року №1310/5 «Деякі питання доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру приватних виконавців України в період воєнного стану» встановлено порядок відновлення доступу державних виконавців зазначених систем.

Війшло, що особливих змін у питанні стягнення аліментів під час воєнного стану немає, окрім виконання рішень на тимчасово окупованих територіях України державою-агресором.

Чи можна звернутися до суду з метою стягнення аліментів?

Введення воєнного стану не заважає матері або батькові звернути до суду з даного питання, а тому, той з батьків (або інший законний представник дитини), хто утримує дитину одноосібно, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу або з позовною заявою про стягнення аліментів.

Видача судового наказу або позовна заява про стягнення аліментів: різниця

Можна звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину (ч.5 ст. 183 Сімейного кодексу України).

Перевага заяви про видачу судового наказу: швидкість отримання рішення, оскільки заява про видачу судового наказу розглядається протягом п'яти днів з дня його надходження. Навіть, якщо судовий наказ можна буде отримати, лише через 30 днів після подачі заяви, в порівнянні зі стягненням аліментів на підставі позовної заяви, цей термін є надзвичайно коротким.

Недолік заяви про видачу судового наказу: межа розміру аліментів, які стягуються - десять прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Пам'ятайте: згідно із законодавством, є можливість зміни розміру аліментів, якщо життєві обставини сторін змінюються. Причиною може стати зміна матеріального або сімейного стану сторін, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них, тощо.

Якщо ж стягнення аліментів на підставі судового наказу не дозволяє забезпечити належне утримання дітей, один з батьків має право звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів. Така форма захисту дозволяє визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі або в частці від доходу батька (матері), однак граничного обмеження розміру стягнення закон не передбачає. У такому випадку розмір аліментів, зазначений судом, залежатиме від доказів, поданих на підтвердження витрат, що здійснюються на утримання дитини та можливості платника аліментів брати участь в утриманні дитини на рівні, який заявлений у позові.

Які можуть бути проблеми?

В умовах воєнного стану проблемою, з якою можуть зіткнутися батьки, є функціонування судів на певних територіях. Заява про видачу судового наказу подається за зареєстрованим місцем проживання відповідача, а позовна заява - за місцем реєстрації позивача. Непоодинокі випадки, коли на вказаних територіях відбуваються активні бойові дії або територія є окупованою.

При цьому, це не обмежує право громадян на судовий захист і регулюється тимчасовою зміною територіальної підсудності окремих судів. Так, у разі, якщо суд за місцем реєстрації проживання сторін не може функціонувати внаслідок війни, справи, які перебувають на його розгляді, передаються до іншого суду. Детальніше про це можна дізнатися на офіційному вебсайті «Судова влада України» та окремих сторінках судів, в тому числі, на сторінці Верховного Суду.

Притягнення боржників до відповідальності

Несплата аліментів під час воєнного стану не звільняє платника аліментів від відповідальності.

Ст.196 Сімейного кодексу України передбачає відповідальність за прострочення сплати аліментів. Також, за несплату аліментів передбачена адміністративна (ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальна (ст. 164 Кримінального кодексу України) відповідальність.

Всі наведені вище види відповідальності є чинними і не зазнали змін під час війни.

Аліменти з військовослужбовців

Жодних обмежень щодо стягнення аліментів з військовослужбовців не встановлено.

Так, Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року № 122 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146» встановлено, що з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, Беб, служби цивільного захисту і Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадках, передбачених законом.

У підсумку, військовослужбовці платять аліменти на загальних підставах і за всіма видами грошового забезпечення (крім такого, яке не має постійного характеру).

Аліменти з особи, яка втратила роботу

Ситуація в країні стала причиною втрати для багатьох людей робочих місць і всіх видів доходів. Незважаючи на воєнний стан, в даному питанні також не змінюється регулювання аліментів: ч.2 ст. 195 Сімейного кодексу України закріплено, що заборгованість платника по аліментах, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Таким чином, незалежно від того, чи втратила особа працевлаштування до введення воєнного стану, чи після, обов'язок сплати аліментів за нею залишається.

Аліментний договір

Питання аліментів можна врегулювати на підставі нотаріального посвідчення договору. Батьки дитини мають право укласти між собою договір про участь в утриманні дитини (аліментний договір), в якому встановити розмір, терміни і порядок сплати аліментів і додаткових витрат на дитину. Такий договір підлягає нотаріальному посвідченню.

Також є альтернативний варіант: укладення нотаріально посвідченого договору про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно. Той, хто повинен платити аліменти, передає у власність дитини нерухоме майна і звільняється від сплати аліментів. Але обов'язок сплати додаткових витрат на утримання дитини не зникає.

За матеріалом: ЮРЛІГА