Як розслідують воєнні злочини РФ та колабораціонізм на Одещині

Як розслідують воєнні злочини РФ та колабораціонізм на Одещині

Як розслідують військові злочини Росії, на якому етапі справа щодо розкрадання гуманітарки у благодійному фонді "Асоль" та чи є в Одеській області посадовці-колаборанти? Керівник прокуратури Одеської області Сергій Костенко відповів на всі запитання та детальніше розповів про роботу структури під час війни.

1 липня, вже після ракетного удару по Сергіївці, у прокуратурі повідомили, що відкрили кримінальне впровадження за фактом порушення законів та звичаїв війни. Що можна розповісти про розслідування станом на 6 липня?

Так, дійсно відкрите кримінальне впровадження за статтею 438 ч. 2 ККУ, доручено нами здійснення досудового розслідування слідчими СБУ і це відбулося одразу після цих подій. Слідчо-оперативна група з працівників СБУ та поліції спільно з прокурором з Одеської обласної прокуратури приступили до огляду місця події. Однозначно те, що було повідомлено – це два абсолютно цивільні об'єкти, дев'ятиповерхівка та база відпочинку "Годжі".

Причому, щодо бази відпочинку було зафіксовано влучання двох ракет. Перша ракета безпосередньо розірвалася у повітрі, а друга влучила по території бази відпочинку.

На базі відпочинку загинуло п'ять осіб, з них одна неповнолітня дитина, хлопчик 2010 року народження. У будинку загинуло 16 осіб, які там проживали. Щодо потерпілих ми зробили певну аналітику: одна особа від 19 до 34 років; 10 осіб від 36 до 60 років (шість чоловіків та чотири жінки); сім осіб від 60 років (один чоловік та шість жінок; двоє осіб від 75 років (дві жінки). Серед постраждалих було семеро дітей.

Які слідчі дії проводять в перші дні після подібних злочинів? 

Наше головне завдання – це фіксація пошкоджень на будинках, техніці й інших спорудах та на поранених. І обов'язково фіксація знаряддя вчинення злочину. У цьому випадку це залишки ракет, які знаходяться у пошкодженому вигляді на місці події. Щоб встановити причетних до злочину, потрібно вивчити знаряддя злочину й від цього вже, аналізуючи навколишні обставини, створюється макет того, як розвивалися ці події.

Після вивчення знаряддя злочину ми вже можемо розуміти, яким є засіб застосування (авіація чи наземне базування). Отримані дані порівнюються з інформацією, яку надали військові і таким чином картина подій складається, як пазл. Після чого ми розуміємо, який саме підрозділ застосовував цю зброю та можемо дізнатись, які саме військові злочинці причетні до цього.

Чи можна встановити у межах слідства, це були спеціально обрані цілі чи можливо це був удар навмання по житловому кварталу?

Ви знаєте, якщо ми кажемо, що у базу відпочинку потрапило дві ракети, з відхиленням на два градуси потрапляє ракета інша у житловий будинок. Якщо навмання, то має розльот якийсь бути більший, а тут доволі концентрований удар по певних об'єктах.

Станом на 6 липня, скільки завдано ракетних ударів по цивільним об'єктам на Одещині з 24 лютого?

На сьогодні маємо 45 фактів обстрілів Одеської області, де були пошкоджені саме цивільні об'єкти та постраждало цивільне населення. З них 36 фактів обстрілів було здійсненно ракетною зброєю, сім з них було здійсненно корабельною артилерією і два обстріли здійснила авіація тактичного, або фронтового рівня.

Всього по Одещині було застосовано 75 ракет (не враховуючи ті, які ми збили) — це те, що поцілило. В Одеській області всього загинула 31 цивільна особа та 75 осіб зазнали поранення. На сьогодні в області зруйновано понад 13 баз відпочинку, два будинки (ЖК "Тірас" та дев'ятиповерхівка у Сергіївці), а також велика кількість приватних будинків.

Тільки після удару по селищу Маяки постраждало 65 будинків, деякі з них повністю зруйновані. Понад 400 мешканців Одещини зазнали шкоди від ударної хвилі (повибивало вікна). Також зруйновано багато складів, де підприємці зберігали товари абсолютно цивільного призначення. Це ТРЦ "Рів'єра" та "Євротермінал".

Скільки проваджень загалом розслідується за наслідками ракетних ударів?

За наслідками ракетних ударів розслідується 45 справ. Взагалі впроваджень щодо порушень законів війни понад 60, але ця цифра змінюється, оскільки ми реєструємо багато таких впроваджень про кримінальне правопорушення, які вчинені в інших регіонах. Тільки за останню добу звернулися мешканці з Маріуполя, в них знищили житло, та мешканці Сєверодонецька. Ці звернення ми також реєструємо, а потім направляємо до відповідних територіальних підрозділів правоохоронних органів цих регіонів.

Хто зазвичай веде слідство у цих справах?

Це підслідність слідчих СБУ, але частково цими впровадженнями займаються слідчі поліції з урахуванням того, що ми бачимо необхідність розподілу навантаження.

Чи вистачає компетенції у поліцейських та в СБУ? Це дуже специфічні злочини і їх така кількість, з якою українська правоохоронна система до цього не стикалась.

Це дійсно так. Ми вперше зіштовхнулися з такими злочинами на Одещині й у перший період війни було доволі важко зорієнтуватися, що саме робити. Тому були вжиті заходи, насамперед з боку Генерального прокурора, щодо доведення до нас методик й тактики розслідувань цих злочинів.

Вже на місці проводили декілька великих заходів щодо навчання. Вони стосувались не тільки розслідування злочинів. Це були спеціальні навчання щодо роботи зі знаходження й ідентифікації безвісно зниклих осіб, а також всіх інших впроваджень, які цієї категорії стосуються. Ми повинні бути готові до їх розслідування, оскільки злочини вчиняються окупаційними військами в інших регіонах, починаючи зі зґвалтувань та закінчуючи злочинами, які можна кваліфікувати, як геноцид, тому що у нас весь спектр злочинів проти людяності та воєнних злочинів спричиняються окупантами на території нашої держави.

Провадження по ракетним ударам, які були раніше. На якій стадії слідство? Чи можна назвати прізвища відповідальних за ці злочини?

До того як ми не здійснимо офіційні процедури — я прізвища не називатиму. Хоча ми розуміємо хто ці особи.

Але в деяких справах вони вже відомі? Наприклад, ракетний удар по ЖК "Тірас"?

В тому числі. Ми вже виходимо на те, що розуміємо тих осіб, які безпосередньо надавали накази на застосування зброї в результаті чого були нанесені удари по цивільним об’єктам. Питання тільки в тому, що дуже велика кількість експертиз проводиться, великий об’єм речових доказів досліджується. Нами вилучено у кримінальних провадженнях, які ми розслідуємо, майже півтори тисячі залишків ракет, які також мають бути досліджені експертами. Весь цей обсяг доказової бази повинен бути належним чином процесуально оформлений. Тому це все робиться. Наразі з дотриманням всіх процедур, вже найближчим часом ми готові оголошувати підозри.

Яка механіка розслідувань? Як ідентифікувати та встановити конкретних осіб, адже Росія не дасть нам списки тих, хто служить у військових частинах у моменти вчинення військових злочинів?

У деталях не розповім. Але загалом: ми отримуємо об’єктивні технічні дані пристроїв, які є в розпорядженні наших військових, за якими ми можемо ідентифікувати місце запуску, засоби які для цього застосовувались, навіть бачимо траєкторію польоту.

Провадження будуть передаватись в українські суди чи це робота для міжнародних інстанцій, як наприклад, суд в Гаазі?

Насамперед в українські суди. Зрозуміло, це не будуть ті суди, але хотілось би, коли у нас будуть під вартою ті особи, які ми зможемо представити до суду. Ці провадження будуть розглядатись в суді за процедурою “in absentia” — так званий заочний судовий розгляд. В той же час це абсолютно нормальна судова практика. І особливо щодо цієї категорії злочинів. Зрозуміло, що всі ці матеріали також можуть бути використані. У міжнародному кримінальному суді при провадженні щодо тих самих воєнних злочинців. Але питання щодо використання цих доказів у Міжнародному кримінальному суді буде вирішувати прокурор цього суду. Чи візьме він ці матеріали для себе, щоб представити їх суду чи ні.

Що треба з нашого боку?

Високі вимоги щодо якості доказування, щодо доказів які збираються, повноти, їх достовірності, допустимості й так далі. І наше завдання, працюючи у провадженнях, розуміти ці вимоги суду, щоб прокурор Міжнародного кримінального суду міг взяти їх в роботу. Нам би цього хотілось. Для того, щоб не тільки в рамках нашого національної судової системи, а й на міжнародному рівні всі побачили, які злочини на сьогодні вчиняються щодо українців російськими загарбниками на території нашої держави.

Якою має бути відповідальність цих осіб? Росія їх зрозуміло не видасть. Оголошення у міжнародний розшук?

В тому числі. За нашим кримінальним кодексом передбачено покарання за ці злочини до довічного позбавлення волі. Яким буде результат у міжнародному кримінальному суді я не можу прогнозувати. Це точно справа не найближчого часу. Щодо міжнародного розшуку – це однозначно. Після того як ми офіційно розпочнемо процедуру “in absentia”, ці особи будуть оголошуватись у міжнародний розшук.

Країни Євросоюзу вже долучилися до розслідування міжнародних злочинів на території України. Чи є така співпраця в Одеській області?

Так. Зокрема, в Сергіївці до нас долучились два міжнародні експерти, які безпосередньо спеціалізуються на воєнних злочинах. Давали нам практичну, методологічну допомогу. Ми багато врахували з їх рекомендацій, тому що розуміння норм міжнародного гуманітарного права і специфіка розслідувань злочинів має певні особливості. Наприклад, за уламками можна визначити ракету та її модифікацію. Нам, здається, що цього достатньо. Але експерти (міжнародні — ред.) радять не зупинятись. Ми повинні зібрати повний обсяг доказів, який доступний на сьогодні для органів досудового розслідування щодо їх збору.

А які це можуть бути докази, крім уламків ракет?

Наприклад, проби ґрунту і навіть повітря, якщо це закрите приміщення. Повний обсяг показів експертів, камери зовнішнього спостереження. Наприклад, щодо подій в Сергіївці ми вилучили більше 50 різних записів з камер зовнішнього спостереження, співставленням яких в тому числі відтворюємо обстановку на місці. Це ніч була. Ми бачимо не детальний підліт ракети, але відповідні спалахи. Потім аналізуємо як все відбувалося. І ось так по крихтам відновлюється картина яка мала місце.

Міжнародні слідчі лише допомагають українським чи вони можуть проводити власні розслідування?

Розслідують правоохоронні органи України. Прокурором Міжнародного кримінального суду розпочато офіційно своє розслідування. Він займається тими процедурами, які потрібні за регламентами. Але ті експерти які працюють з нами, надають допомогу у вигляді порад. Розслідують наші правоохоронці.

Чи звертаються до місцевих правоохоронців люди, які виїхали з окупованих територій, з приводу злочинів свідками чи жертвами яких вони стали? Скільки таких звернень станом на зараз?

Це злочини про порушення законів та звичаїв війни. Також багато звернень щодо безвісти зниклих: їхніх родичів, знайомих, друзів. Кожне таке звернення ми окремо фіксуємо. І вже на сьогодні більше 100 таких кримінальних проваджень відкрито.

І не про ракетні удари. На початку квітня в СБУ повідомили про оголошення підозри у державній зраді керівнику Миколаївської окружної прокуратури — чи є випадки зради серед співробітників підрозділів прокуратури Одещини?

Ні, немає таких випадків. Щодо факту, який ви озвучили  не ми здійснюємо там процесуальне керівництво, тому докладно обставини мені невідомі. Багато працівників прокуратури в Одеській області пішли захищати батьківщину зі зброєю в руках.

Яка кількість?

17 осіб.

Щодо співробітників прокуратури які проявили себе не найкраще у перші дні, тижні з початку повномасштабної війни: не вийшли на роботу, виїхали з області. В медіа писали як мінімум про один такий випадок.

Був один такий факт. Щодо цієї особи одразу в березні були підготовлені матеріали щодо його звільнення за дисциплінарною процедурою. Розглянула наша комісія, яка здійснює дисциплінарне провадження. І він звільнений з органів прокуратури через цей ось ганебний факт.

У перші дні повномасштабного вторгнення в Одесі затримували диверсантів, ДРГ. Хто ці люди: місцеві, громадяни РФ чи інших країн? Які справи проти них розслідують?

Слово "диверсант" використовують часто на побутовому рівні. Для прокурора "диверсант"  це особа, яка вчинила злочин за статтею 113 ККУ "диверсія" або принаймні готувалась його вчинити. Таких фактів не було. З перших днів були вжиті радикальні контрдиверсійні заходи.

Тобто з 24 лютого жодної диверсій на території Одеської області не було?

Не було допущено. У нас є факти вчинення злочинів, які стосуються державної зради, колабораціонізму. На сьогодні ми направили до суду 41 кримінальне провадження. Вже є ряд вироків. З цим ми активно працювали. До речі, 41 провадження яке закінчив слідчий відділ СБУ в Одесі  це найбільша кількість по Україні. Цілий ряд осіб ще затримані, їм оголошені підозри. Можливо, це потенційні диверсанти. Але те, що правоохоронна система працює на випередження, є вкладом у контрольовану обстановку в Одесі.

Громадян РФ затримували?

Так. Їм інкримінували співпрацю з державою-агресором, а саме пропаганда в мережі, агітація населення на користь ворога.

На окупованих територіях частина політиків, посадовців перейшли на бік Росії. Такі люди можуть бути і в нас. Чи ведеться превентивна робота з виявлення колаборантів у владі?

Так, ми займаємося такою роботою. Певні особи є в полі зору. Більше сказати нічого не можу.

Але хто це – депутати, політики, посадовці?

Коли будуть підозри – тоді дізнаєтесь. Поки що ця робота триває.

Про гуманітарну та волонтерську складову, яка важлива для захисту країни. 4 червня в Одесі затримали керівника благодійного фонду "Ассоль" та його поплічника. Як повідомили у виданні 368.media – керівник цього фонду Дмитро Антіпов. Їх підозрюють у розкраданні міжнародної гуманітарної допомоги: касок, бронежилетів, медичного та іншого приладдя нібито для потреб армії. Яку міру запобіжного заходу їм обрано?

Прізвища називати я не можу. Одна з посадових осіб цієї організації була затримана. Суд обрав міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення залог 2 млн 200 тис. гривень. Ця застава була зменшена в апеляційному суді до 300 тис. гривень. Заставу внесли. Зараз ця особа перебуває на волі. Розслідування там триває. Думаю, в липні ми його завершимо, направимо до суду. Ніяких проблем з розслідуванням нема. Там ще одна особа притягається до відповідальності, яка була спільником голови цього фонду.

Це один з пріоритетних напрямків роботи правоохоронної системи щодо виявлення злочинів розкрадання гуманітарної допомоги.

Були ще подібні випадки в Одеській області?

Там де б ми оголосили підозри, поки що ні. Про інше поки що казати не можу.

На початку червня керівниця відомого в Одесі та Україні БФ "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова повідомила, цитую "на фонд відкрита кримінальна справа в СБУ". Вам відомо про яку справу йде мова?

У тих справах, де процесуальне керівництво здійснює Одеська обласна прокуратура, нема проваджень де б фігурував фонд "Корпорація монстрів". З тої інформації, яку я можу сказати  це дійсно поважна організація, з доброю репутацією і сподіваюсь, що не буде ніяких претензій.

Джерело: Суспільне