Як отримати спадщину, якщо у вас немає документів на майно?

Як отримати спадщину, якщо у вас немає документів на майно?

На жаль, бувають такі випадки, коли родич вмирає, але у вас на руках немає документів на квартиру/будинок/інше житло, яке ви можете успадковувати. До того ж, документи можуть загубитися, або інші родичі просто їх не віддають.

Що робити? Не впадати у відчай: ви все ще можете отримати житло у спадок. Давайте поговоримо про це докладніше.

Час іде, час біжить:
скільки у вас є часу для вступу у спадок?

Без різниці: є у вас документи чи ні, вам необхідно звернутися до нотаріуса, щоб не пропустити термін для прийняття спадщини. З моменту смерті спадкодавця у вас є шість місяців.

Якщо за даний час з'явиться лише один спадкоємець, то він отримає всю спадщину. Якщо не звернеться ніхто - спадок перейде у власність держави. Якщо ви не знали про смерть родича, і звернулися пізніше, ви все ще можете отримати спадщину - вам дають додатковий термін, але вам необхідно довести, що ви не знали про свої права на прийняття спадщини.

Все найнеобхідніше:
які документи потрібні для прийняття квартири у спадок?

  1. Свідоцтво про смерть спадкодавця;
  2. Довідка щодо адреси, де був зареєстрований померлий в день його смерті. У ній повинні бути також особи, які були зареєстровані за цією ж адресою в день смерті померлого;
  3. Необхідно підтвердити родинний зв'язок з померлим: свідоцтво про народження / свідоцтво про укладений шлюб та інші документи;
  4. Ваш паспорт та ІПН;
  5. Правовстановлюючі документи на будинок;
  6. Техпаспорт на домоволодіння;
  7. Заповіт (при наявності).

«Вуса, лапи, хвіст - ось мої документи»:
що робити, якщо немає необхідного для прийняття спадщини?

Більшість з перерахованих вище документів ви можете без проблем мати на руках. Однак найголовніше з цього - документи на квартиру/будинок/інше житло. Якщо їх немає, ви не можете вступити в спадок.

Перше, що ви можете спробувати: відновити документи, отримавши дублікати за запитом нотаріуса. Але варто пам'ятати, що це не завжди працює.

Вихід є завжди, і ваш другий варіант в даному випадку: суд.

Нотаріус обов'язково повинен видати вам постанову про неможливість оформити спадщину через відсутність документів. Після цього вам необхідно звернутися до судових органів з позовною заявою про визнання права власності на успадковане майно, що відкрилося після смерті спадкодавця, в порядку спадкування.

Рішення, до якого прийде суд, буде правовстановлюючим документом. Саме на його основі ви зможете отримати спадщину.

Позов необхідно правильно скласти, і тут вам варто звернутися до юриста. Також вам необхідно сплатити судовий збір, надати суду всі наявні копії документів (які ми перераховували раніше). Суд розглядає справу, вимагає, якщо необхідно, у відповідних структур важливу інформацію про позивача і померлого для прийняття рішення: чи має право спадкоємець на вказане спадкове майно.

Ще не кінець:
що необхідно зробити далі?

Коли рішення суду про визнання права власності набирає чинності, позивач може звертатися до органів юстиції, щоб зареєструвати права власності на вказане житло. Далі необхідно оформити та отримати техпаспорт у відповідних органах. Після цього інформація вноситься до Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Вітаємо, квартира/будинок/інше житло - відтепер ваше майно.

Нагадаємо, раніше ми писали: