Індивідуальне навчання: поняття, види, як перевести дитину

Індивідуальне навчання: поняття, види, як перевести дитину

Зовсім скоро починається новий навчальний рік. Хтось піде в садок, хтось в школу, а хтось в університет. Але чи всі будуть ходити саме в установу? Може, хтось буде вчитися вдома? Кому належить індивідуальне навчання, як на нього перейти, - розповість редакція КонструктивNEWS.

Вибирати спосіб і форму навчання дитини, враховуючи його навички, здібності і здоров'я, батьки можуть самостійно. Подібне стало можливим, завдяки внесенню змін до законодавства: 10 липня, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України №955, Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти було викладено в новій редакції.

Індивідуальне навчання - форма освіти, яку дитина отримує в домашніх умовах, а сам процес навчання здійснюється за індивідуальним навчальним планом.

Таким чином, дитина може не відвідувати школу, але при цьому все одно вчитися і отримувати знання. Дана форма навчання не означає, що учень не буде спілкуватися з однолітками - якщо здоров'я дозволяє, то дитина може разом з одногрупниками брати участь в житті школи і класу, спілкуватися з іншими дітьми як в школі, так і на інших заходах.

Діти на індивідуальному навчанні також мають права брати участь у конкурсах школи, олімпіадах, заходах тощо.

В Україні індивідуальне навчання є безкоштовним. Для учня індивідуальної форми навчання, як і дітям звичайної форми, є вимога - отримання знань на рівні, не нижче встановлених освітніх стандартів.

Щоб учень міг повноцінно займатися і не відставати від інших, згідно із законодавством, йому гарантовано право на допомогу педагогів і користування інфраструктурою закладу освіти та забезпечення підручниками.

Учні індивідуальної форми навчання мають право на отримання документа про освіту встановленого зразка, у разі успішного засвоєння навчальної програми.

Є кілька видів індивідуального навчання:

1. Екстернат;

2. Сімейний;

3. Педагогічний патронаж.

Вибирають той вид, який більше підійде дитині, відповідно до його здоров'ям, навичками і здібностями.

Екстернатна форма (екстернат) - для тих, хто: самостійно засвоїв зміст навчальних предметів одного або декількох класів; має поважну причину (погане здоров'я, перебування за кордоном); перебуває на непідконтрольній території або території населених пунктів на лінії зіткнення; не завершили здобуття загальної середньої освіти в навчальному закладі та/або не мають результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів; бажають самостійного освоїти зміст окремих навчальних предметів тощо.

Сімейна форма (домашня) - при такій формі освітній процес лягає на батьків, які заявили бажання і готові самостійно організовувати освітній процес для своєї дитини в домашніх умовах. Такий вид індивідуальної форми навчання призначений для осіб не старше 18 років, а вся відповідальність за отримання знань лежить на батьках.

Педагогічний патронаж - індивідуальний супровід вчителя, проте більша частина навчального матеріалу повинна опрацьовуватися учнем самостійно. Також призначений для осіб не старше 18 років. Організовується для:

  1.  Дітей, які здобувають початкову, базову середню освіту, проживають у селах або селищах.
  2. Знаходяться на стаціонарному лікуванні і мають можливість організації освітнього процесу біля лікарняного ліжка.
  3. Взяті під варту або засуджені до позбавлення волі на певний строк.
  4. Дітей-біженців.
  5. Осіб, які не можуть здобувати освіту на денній формі навчання через стан здоров'я.

Для того, щоб перевести свою дитину на індивідуальне навчання, батькам необхідно: звернутися до навчального закладу з відповідною заявою. При необхідності, до заяви потрібно додати документально підтверджені підстави для переведення на індивідуальне навчання. Наприклад, довідки про стан здоров'я, перебування під вартою і т. д.