Єдиний соціальний внесок: хто з підприємців може не сплачувати?

Єдиний соціальний внесок: хто з підприємців може не сплачувати?

Існує перелік платників єдиного внеску, які звільняються від сплати за себе єдиного соціального внеску (ЄСВ). Даний перелік був розширений з початку 2021 року. Також були доповнені види пенсійного забезпечення, які дають право не платити такий внесок.

Таким чином, від сплати за себе єдиного внеску звільняються фізичні особи-підприємці та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, якщо вони:

- отримують пенсію за віком, або за вислугу років;

- є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Перераховані особи можуть бути платниками єдиного внеску, за умови їх добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Також від сплати ЄСВ звільнені:

- особи, які здійснюють професійну незалежну діяльність, які поставлені на облік в якості фізичних осіб-підприємців - вони повинні здійснювати один вид діяльності одночасно як фізична особа-підприємець, так і особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність;

- особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність та фізичні особи-підприємці, які мають основне місце роботи, за яких роботодавці сплатив страховий внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного соціального внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Сума єдиного внеску не може бути меншою, ніж розмір мінімального страхового внеску.

- особи, які здійснюють професійну незалежну діяльність та фізичні особи-підприємці та члени фермерського господарства за ті місяці, коли вони не отримали дохід. Не стосується тих, хто обрав спрощену систему оподаткування.

З 01.01.2021 року самостійне визначення бази нарахування єдиного внеску є виключним правом, а не обов'язком для зазначених платників.