Чи законне відеоспостереження за працівником на робочому місці?

Чи законне відеоспостереження за працівником на робочому місці?

Що можуть робити роботодавці, для того, щоб виключити недобросовісне виконання службових обов'язків? Іноді вдаються до не зовсім законних методів. Наприклад, використовують відеозйомку за працівником. Також роботодавець може поставити відеоспостереження, щоб довести: чи використовує працівник майно роботодавця в особистих цілях або чи є які-небудь дисциплінарні порушення. Однак чи дійсно це законно?

Недоторканність і законодавство

Недоторканність - цікаве слово, яке люди іноді ігнорують. За кожним громадянином закріплено право на недоторканність приватного життя, особисту недоторканність і недоторканність свого житла.

Коли працівник приходить на робоче місце, він не втрачає своє право на приватне життя. Європейський суд з прав людини (постанова від 24 червня 2004 року) вказав: кожна людина має свою особисту зону інтересів, яка недоторканна навіть у робочий час.

Конституція України, а також Цивільний кодекс України також встають на захист працівників:

  • ст.307 ЦК України: фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле-, відеоплівку тільки за її згодою;
  • Ст.32 Конституції України: ніхто не може піддаватися втручанню в його особисте та сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Не допускається збір, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про людину, без її згоди.

Відеофіксація на робочому місці - обробка персональних даних працівника, відомостей про нього, що може вважатися недозволеним втручанням в особисте життя людини. Здійснюватися відеозйомка повинна лише з письмової згоди працівника. В іншому випадку, відеозйомка заборонена і її здійснення карається.

Рекомендації роботодавцю

Коли людина влаштовується на роботу, або вже працює, вона має право знати достовірну інформацію про умови праці та вимоги на робочому місці (Ст.29 КЗпП), в ці умови і вимоги входить спосіб контролю виробничої діяльності працівника.

Роботодавцю необхідно:

  • Прийняти наказ про організацію відеоспостереження. У документі необхідно вказати, де саме можуть бути розміщені камери, а також дату запуску системи відеоспостереження. Бажано також вказати: термін зберігання записів, відповідального за зберігання; для чого саме ставиться спостереження (для підтримки безпеки / контролю доступу в приміщення і так далі);
  • Включити в Правила внутрішнього трудового розпорядку пункт про функціонування системи відеоспостереження;
  • У приміщеннях, де функціонують камери, помістити відповідні попереджувальні таблички;
  • Персонал, що обслуговує систему, в обов'язковому порядку повинен бути ознайомлений з розробленим роботодавцем Положенням про захист персональних даних, щоб уникнути розголошення персональної інформації про співробітників;
  • Ознайомити всіх працівників з наказом.

Якщо роботодавець не виконає дані рекомендації, співробітники матимуть повне право звернутися до суду за захистом своїх прав.

Приховане відеоспостереження і відповідальність

Як ми вже сказали, не всі люди дотримуються недоторканність особистого життя, тому можуть дозволити собі поставити приховане відеоспостереження. Однак не всі пам'ятають: приховане відеоспостереження можуть проводити тільки правоохоронні органи, з дозволу суду.

І якщо працівник раптово виявить спеціальні технічні засоби, то роботодавця може чекати кримінальна відповідальність.

Ст.359 КК України: незаконне придбання або збут спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а також незаконне їх використання караються штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Повторне порушення даної статті або її порушення за попередньою змовою групою осіб - позбавлення волі на строк від 4 до 7 років.

Підводячи підсумки: якщо роботодавець нехтує правилами і правами співробітників, він ризикує опинитися, в кращому випадку, в суді, а в гіршому - за гратами.

За матеріалами: БПП, go-advocate.