Чи можливо розлучитись під час воєнного стану?

Чи можливо розлучитись під час воєнного стану?

Повномасштабна війна в Україні триває майже півроку, за цей час пари вирішують не тільки поєднати долі, а й розлучитися. Випробування війною витримують не всі родини. Однак, як запевняють у місцевих відділах РАЦСу, нинішня тенденція - більше шлюбів, менш розлучень. Але що ж  робити якщо вже доходить до розірвання шлюбу? Це найбільш популярне запитання на разі під час юридичного консультування. Про процедуру розлучення під час воєнного стану розповідає юрист Антилевська Дар‘я.

Війна не є перешкодою для розірвання шлюбу. Процедура розлучення незмінна. У тому числі і зараз, під час воєнного стану.

Як і раніше, для цього існує два способи:

- скористатися послугами РАЦСу (відділу реєстрації актів цивільного стану)

(статті 106, 107 Сімейного кодексу України (далі – СК України);

Цей варіант підійде для осіб, які не мають жодних претензій один до одного, не мають неповнолітніх дітей, дружина НЕ є вагітною на момент подачі заяви та кожен з подружжя має змогу бути присутнім при подачі заяви.

Оформлення розлучення здійснюється через місця із дня подання заяви про розірвання шлюбу.

-в інших випадках розлучитися можна через суд (за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя)на підставі рішення суду ( статті 109, 110 СК України)). Ця процедура дещо складніша та довготриваліша.

Справи про розірвання шлюбу розглядають районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди в порядку позовного провадження. Позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.

Також нагадаю, що за подання позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу станом на 01.07.2022 року – 1040 гривень, крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

У разі розірвання шлюбу судом, шлюб припиняється в день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Якщо розірвання шлюбу здійснюється через суд, свідоцтво про розірвання шлюбу НЕ ВИДАЄТЬСЯ.

А якщо суди та РАЦС не працюють?

В регіонах нашої країни де йдуть інтенсивні обстріли державні установи можуть припиняти свою працю. Що ж робити у такому випадку?

Хочу нагадати, що за законом навіть на окупованих територіях українські РАЦСи мають право видавати документи про розірвання шлюбу. Це дозволено статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

У випадку якщо ваш РАЦС не працює, варто дізнатися чи можете ви подати заяву онлайн або направити її поштою до іншого РАЦСУ. Це можна уточнити на місці або за телефоном.

Щодо непрацюючих судів, то тут все більш-менш зрозуміло. Позов про розірвання шлюбу подається за місцем проживання або перебування відповідача, або ж за вашим місцем реєстрації, якщо у вас на утриманні є неповнолітня дитина.

Якщо потрібний вам суд не працює, то на сайті Верховного суду ви можете дізнатися, який найближчий суд виконує його функції.

У зв’язку із сьогоденням багато людей залишаються у страху за своє життя та життя своїх рідних тим самим їдуть за кордон самостійно або відправляють в інші країни свої сім’ї.

Як проходить процес розірвання шлюбу, якщо один із подружжя за кордоном:

У першому варіанті є можливість розлучитися так само через РАЦС. Той хто знаходиться в Україні, звертається в український відділ реєстрації актів цивільного стану із заявою про розірвання шлюбу. А той, хто за кордоном, складає таку саму заяву в українському консульстві країни в якій знаходиться. Консульська установа в свою чергу направляє заяву до українського РАЦСу, який реєструє ваше розлучення. Одна особа отримує свідоцтво про розірвання шлюбу в РАЦСі – в Україні. Інша особа отримує свідоцтво про розірвання шлюбу в українському консульстві.

У іншому випадку якщо одна із сторін проти або у пари є діти – проходить винятково через суд. Позов подається в Україні, але повідомляєте суду точне місце перебування відповідача. Український суд направляє запит до іноземної держави, щоб викликати вашого відповідача до іноземного суду та з’ясувати його позицію щодо розлучення. У разі достатності отриманої інформації суд в Україні приймає рішення щодо вашого шлюбу.

Також є можливість звернутися до адвоката в Україні, який пройде процедуру процесу розлучення від вашого імені без вашої присутності на підставі ордеру або довіреності. Довіреність можна оформити в консульстві країни або у місцевого іноземного нотаріуса.

Розлучення онлайн

Існує дуже крутий та зручний варіант «онлайн розлучення». Що ж це означає? Це процес розлучення через суд у дистанційному форматі. Ви власноруч або ваш представник можете подати позовну заяву онлайн разом з пакетом необхідних документів через систему Електроного Суду. Такий варіант також підійде коли один із подружжя оголошений зниклим безвісти або визнаний недієздатним. Така послуга є дуже корисною для українців, які проживають на тимчасово окупованій території та не мають можливості виїздити до українського суду.

Хочу наголосити, що справа про розлучення може пройти швидко й легко, а може затягнутися надовго. Але через війну робота українських судів та РАЦСів ускладнена. Щоб отримати вичерпну консультацію щодо вашої ситуації та розробити правильний алгоритм дій, раджу звернутися до досвідченого юриста.

Автор: юрист Антилевська Дар‘я. Для отримання консультації звертайтесь за тел.: +380668353050.