Чи може повнолітня дитина стягнути з батьків витрати на своє утримання?

Чи може повнолітня дитина стягнути з батьків витрати на своє утримання?

Допомога своєму чаду після досягнення ним 18 років в становленні на ноги в його дорослому житті - звичайна турбота батьків. Але не всі батьки завжди на зв'язку і готові допомогти. Деякі користуються правилом «порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих» і відправляють своїх дітей у дорослий самостійний шлях без батьківської допомоги.

Однак, що робити, якщо вам необхідна грошова допомога для продовження навчання? Або ж ви просто не хочете вставати на власні ноги і працювати, а гроші потрібні? Чи можете ви стягнути зі своїх батьків витрати на своє утримання і після свого повноліття?

Давайте знайдемо відповідь на це питання.

У яких випадках ви можете отримати "аліменти" від батьків?

Відповідно до Закону України (ст.180 Сімейного кодексу), батьки зобов'язані утримувати своїх дітей до досягнення ними 18 років. З цього цілком зрозуміло, що після 18 років діти повинні самі забезпечувати себе. Але є і пара винятків, закріплених в Законі, коли батьки повинні продовжувати утримувати свою дитину після 18 років:

  1. Ст. 198 СК - повнолітні діти непрацездатні;
  2. Ст. 199 СК - повнолітні діти продовжують навчання.

Крайній термін, коли учень може отримувати «аліменти» від батьків - 23 роки. Саме тоді дитина закінчує бакалаврат, здатний знайти роботу і заробити на самого себе. Також варто враховувати: відрахування, власний догляд з освітнього закладу - привід для припинення допомоги від батьків.

Канікули - частина навчального процесу, тому допомога від батьків в цей час повинна тривати.

(Не) Добровільна допомога

Матеріальна допомога своїй повнолітній дитині може надаватися батьками добровільно. Для цього достатньо видавати гроші готівкою дитині або батькові, з яким він живе (в разі розлучення), або перераховувати на карту дитини.

Також можна скористатися допомогою юриста і скласти офіційний папір: заяву на відрахування аліментів за місцем роботи або за місцем виплати пенсії/стипендії. У заяві вказують термін і розмір виплат. Така заява може бути відкликана.

Ще одним офіційним папером, який можна укласти, є договір про сплату аліментів між батьками. Цей документ повинен завірятися нотаріусом. В укладенні договору є певний бонус, в разі невиконання договору, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса, що позбавляє другу сторону договору від судових тяжб.

Якщо один з батьків не має можливості оплатити навчання дитини, а другий просто не хоче допомагати, то можна вирішити дане питання в судовому порядку. Позов подати може як повнолітній, так і його батько.

Якщо вже був судовий процес до 18-річчя дитини і протягом цього часу другий з батьків платив аліменти, то після 18 років, в разі, якщо дитина потребує грошової допомоги для навчання, необхідно знову подати позов, ґрунтуючись на ст.16 СК України.

Факт продовження навчання повинен підтверджуватися документом, який необхідно додати до позову, наприклад, це може бути копія договору про навчання в навчальному закладі та/або довідка навчального закладу, квитанція про оплату за освіту і так далі.

Суд може присудити аліменти за минулий час не більше ніж за 10 років.

Розмір грошової допомоги

До визначення розміру аліментів суд підходить індивідуально, він повинен враховувати обставини, зазначені в ст.182 СК. Такими є:

  • стан здоров'я і матеріальне становище як платника аліментів, так і повнолітнього чада. Суд буде дивитися не тільки на доходи, а й на витрати;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • наявність на праві власності, володіння та / або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

Суд також повинен взяти до уваги й інші істотні обставини.

Життєві обставини не статичні, тому СК України, передбачив можливість збільшення або зменшення, встановленого розміру аліментів.

Додаткові витрати

У житті може статися все, що завгодно і такі обставини можуть вимагати витрат. Наприклад, якщо дитина захворіла - їй необхідні дорогі ліки, або у дитини є можливість поїхати на конкурс і показати свій талант - гроші необхідні на дорогу. У зв'язку з цим, в СК є ст.185, яка передбачає можливість стягнення додаткових коштів на утримання дитини.

На відміну від правовідносин щодо участі батьків у додаткових витратах, правовідносини обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання встановлені главою 16 СК України (статті 199, 200, 201).

Треба зазначити, що статті глави 16 СК України не встановлюють самостійного, окремого від аліментних зобов'язань, обов'язки батьків брати участь у додаткових витратах на дочку, сина, викликаних особливими обставинами.

Тобто з одного боку на підставі статті 185 СК України не можна стягнути додаткові витрати на вже дорослу дитину, яка продовжує навчання. З іншого боку, при визначенні розміру аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, враховується не тільки вартість навчання, а й додаткові витрати, пов'язані з навчанням, такі як підручники, проїзд, проживання за місцем знаходження ВНЗ

Несплата аліментів

Законом встановлена відповідальність для тих батьків, які вирішили не платити аліменти. За злісне ухилення батька (батьків) від утримання неповнолітньої дитини також передбачено покарання (ст.164 КК).

Діти в майбутньому повинні забезпечувати і опікати своїх батьків, за ухилення також встановлена кримінальна відповідальність (ст.165 КК).

Статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні порушення встановлено й адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї. Адміністративна відповідальність настає, якщо сукупна заборгованість перевищує суму відповідних платежів за шість місяців (у деяких випадках за 3 місяці див. ч. 2 ст. 183-1 КУпАП).

Відповідно до статті 196 СК України при виникненні заборгованості з аліментів з вини платника аліментів, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення з дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня прийняття судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості. Слід зазначити, що відповідно до статті 201 СК України дії статті 196 СК України поширюються і на відносини між батьками та повнолітніми донькою/сином щодо надання їм утримання. Таким чином, несплата аліментів може обійтися дорого боржнику в прямому і переносному сенсі слова, за винятком обставин, коли така несплата виникла не з вини платника аліментів.

Чи потрібно батькам допомагати грошима дорослим дітям, якщо вони працездатні, але не хочуть ні вчитися, ні працювати, вирішувати виключно батькам, і законодавець в це питання не втручається. Інша справа, якщо спадкоємець непрацездатний або продовжує вчитися, і йому об'єктивно потрібна фінансова допомога.

На основі статті "Protocol".