Банки будуть автоматично списувати борги

Банки будуть автоматично списувати борги

Починаючи з 6 липня запрацює процедура автоматичного списання з рахунків українців боргів на вимогу державних і приватних виконавців. Цей дозвіл надійшов банкам від Міністерства юстиції.

Раніше така процедура проводилася тільки щодо тих боржників, хто не платив аліменти, але через деякий час її розширили на інші види боргів.

Як відбувалася процедура до 6 липня?

Факт заборгованості у людини потрібно було довести в суді. Суд виносив рішення і, якщо людина після цього рішення не повертала борги, то в його відношенні починала працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони намагалися домогтися списання боргів. Чому "намагалися"? Тому, що це досить складна процедура: необхідно знайти рахунки боржника і відправити банкам України пакет документів поштою.

Банки мають право не розкривати інформацію про стан рахунку боржника. А якщо розкрили, то виконавчий знову доводилося відправляти документи для арешту рахунку. За цей час боржник міг уже зняти гроші з рахунку.

З 6 липня українські банки зобов'язані на вимогу виконавця надавати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів про них.

Міністерство юстиції зазначає, що в даному нововведенні є і плюс для боржника, адже знаючи, скільки коштів на рахунку людини, Виконавець заарештує тільки ту суму, яку він заборгував.

Банки та виконавці взаємодіятимуть в електронному вигляді - через автоматизовану систему виконавчого провадження.

Однак для списання боргу, виконавцю все ще необхідно рішення суду. Таким чином, спрощується лише отримання інформації від банку про стан рахунку і процедура списання - тепер все буде автоматизовано.

Кого торкнеться списання боргів?

Як ми раніше згадали, це було можливо при заборгованості за аліменти, але список був розширений. Тепер туди включені борги за:

- житлово-комунальні послуги;

- штрафи (наприклад, за порушення ПДР);

- зарплата.

Списати борги можуть у всіх людей, які потрапили до Єдиного реєстру боржників.

На даний момент до автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) підключені 7 банків:

 1. «ТАСкомбанк»;
 2. «ПриватБанк»;
 3. «Універсал Банк»- Monobank;
 4. «ОКСІ банк»;
 5. «БАНК ВОСТОК»;
 6. «Індустріалбанк»;
 7. «ПроКредит Банк».

11 банків перебувають на стадії консультацій і попередніх налаштувань для початку тестування, а 44 установи знаходяться в тестовому режимі.

Яким чином будуть списуватися борги?

 1. Державний або приватний виконавець відправляють в банк вимогу на отримання інформації про рахунок або рахунки боржника за допомогою АСВП.
 2. Протягом 1 робочої години банк зобов'язаний надати інформацію.
 3. Виконавець отримує інформацію і направляє в банк, де відкрито рахунок, постанову про арешт рахунку.
 4. Банк заарештовує кошти і повідомляють про це виконавцю.
 5. Виконавець створить платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє вимогу в банк.
 6. Банк списує кошти з рахунку або рахунків боржника і перераховує суму виконавцю.