Жанна Мандриченко: «Одесі, як і міськраді, давно вже необхідне свіже повітря»

Жанна Мандриченко: «Одесі, як і міськраді, давно вже необхідне свіже повітря»

Незнання законів - страшна справа, особливо, коли при владі стоять люди, які не бажають вникати в суть і працюють «абияк». Також страшно, коли у влади є люди, які розуміють, що є певні «лазєйки» і їх можна використовувати на свою користь. Про «лазєйки» у сфері землеустрою, боротьбу з ними та інші гострі проблеми Одеси ми поговорили з Жанною Мандриченко, юристом, адвокатом, депутатом Одеської міської Ради VIII скликання, членом Постійної комісії Одеської міської ради з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних відносин.

1) Що підштовхнуло Вас до депутатської діяльності?

Як юристка я багато років працювала з бізнес структурами - це група компаній Кадорр, ДТЕК та інші. За ці роки я добре зрозуміла, що якби місцева влада турбувалася про розвиток міста, а не про наповнення власних кишень, вона б встановлювала прозорі і чесні правила, які захищають інтереси громадян і враховують інтереси бізнесу. Перекоси в будь-який бік неприпустимі. І тоді бізнес відповів би взаємністю, адже, підприємцям набагато легше чесно заплатити нормальні податки, а не носити хабарі і кланятися кожному чиновнику. Як би банально це не звучало, але якби влада працювала за законом, а не за поняттями «общака», ми мали наповнення бюджету, а як наслідок – гроші на розвиток міста і підвищення рівня життя громадян.

2) У чому полягає ваша робота?

Як я вже казала, я юристка, адвокатка. Моя спеціалізація – правовідносини в сфері земельних питань та будівництва. Якщо ми вже заговорили про депутатську діяльність, то я вхожу до Постійної комісії Одеської міської ради з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних відносин, і ця діяльність віднімає ледь не більшу частину робочого часу.

Я фахово розбираюсь в земельному законодавстві, і прекрасно розумію всі «лазєйкі», які дозволяють діючій владі обходити закон, користуючись тим, що багато депутатів не мають юридичних знань і голосують, навіть не читаючи документів. Підняли руки автоматом – а там нехай хтось інший несе відповідальність. Зі мною в цьому сенсі нашій міській владі не пощастило. Я добре знаюся на всіх тонкощах законодавства, і наскрізь бачу всі їхні схеми. Відповідально можу сказати, що точно не буду голосувати по тим проєктам, де, з моєї точки зору, будуть порушення норм законодавства. І буду публічно про це говорити.

Взагалі, коли я потрапила до земельної комісії, мені захотілося зруйнувати легенду про те, що проєкт землевідводу - це щось нереальне, і його складно пройти як фізичним, так і юридичним особам. Готуючись до одного з перших засідань, я протягом тижня, кожного дня, працювала з документами, які надійшли до комісії від структурних підрозділів Одеської міськради та громадян. Я вивчала і аналізувала кожний документ, перевіряла законодавчу базу, намагалась зрозуміти логіку тяганини з документами, особливо від фізичних персон. Тоді в комісію потрапили документи, де громадяни намагались реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки ще в 2017- 2018 роках. Але їхні документи всі ці роки просто не розглядали. Тоді я детально вивчила 70 проєктів відведення земельної ділянки у власність або користування і чітко зрозуміла - чиновники вибірково «футболили» людей. Так не повинно бути. Люди не повинні оббивати пороги чиновників та чекати роками, щоб отримати землю у власність під власним будинком. Я налаштована зробити цей процес відкритим та зрозумілим для громади, і максимально швидко відпрацьовуємо такі документи. До речі, тоді на комісії ми практично всі документи погодили. Мова йшла про фізичних осіб, які роками не могли відвести земельну ділянку у власність.

3) Як можете охарактеризувати роботу Одеської міської ради? Чи задоволені нею?

Можу цілком відповідально заявити – впродовж останніх років в Одеській міськраді була побудована така схема роботи, за якої більшість депутатів не впливає на реальні процеси. В місті все вирішує вузьке коло людей, відбувається лобіювання «своїх», тобто наближених до кормушки. Їм віддаються тендери, вони розподіляють між собою всі бюджетні потоки. Тобто, місто живе по принципу - своїм все, чужим - закон і відповідальність. Про який розвиток міста може йти мова? Місту, як і міській раді, давно вже необхідне свіже повітря.

4) Як прокоментуєте ситуацію, яка виникла нещодавно в Постійній комісії Одеської міської ради з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних відносин?

Якщо Ви маєте на увазі бійку на засіданні комісії, то треба розуміти причини, тобто те, що залишається за кадром. Якщо Ви проаналізуєте всі рішення нашої комісії, то зрозумієте, що за рік ми не видали під забудову жодної земельної ділянки на узбережжі, Гагарінському плато чи в будь-яких інших лакомих місцях. Як думаєте, подобається така неслухняна комісія владі? Легко з цим змиритися Довіряй ділам, у яких в комісії цілих три члена, а зробити вони нічого не можуть? На останній комісії вони вже вчетверте виносили на розгляд земельну ділянку на Гагарінському плато, в той час як питання скверу, яке рекомендувала комісія, так і не винесли на сесію. Земельна комісія повинна працювати відкрито і публічно, ми самі проводимо прямі трансляції, і владі це дуже не подобається, бо, як відомо, в мутній водичці легше рибку зловити.

5) Які гострі питання потрібно вирішувати у нашому місті?

По-перше, це житлово-комунальне господарство: аварійні будинки, занедбані парадні, аварійні ліфти, непрацююча зливова каналізація. Треба привести в порядок узбережжя, адже не можна приймати мільйони туристів на брудному та занедбаному узбережжі. Треба вибудувати чесні та прозорі правила для підприємців, повернути життя в місті у правове поле.

6) Ви доцент, викладач, адвокат, депутат міської ради. Як вдається поєднувати роботу? Як справляєтесь з вигоранням?

Чесно кажучи, працюючи майже 24 на 7, я може і втомлююся фізично, але точно не вигораю. Просто моя робота мені як то кажуть - в кайф. Я нею живу. Я люблю свою професію, і з вдячністю зустрічаю кожен новий день.

7) Які ваші найближчі плани?

Просто жити і займатися тим, що мені подобається і що приносить користь людям. Для мене це відчуття є дійсно дуже важливою мотивацією.

Автор: Катерина Радіонова