Зареєстровано законопроект для переходу адвокатів на спрощену систему оподаткування

Зареєстровано законопроект для переходу адвокатів на спрощену систему оподаткування

У Верховній Раді зареєстровано Законопроект №6358 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів, отриманих адвокатом, який зареєстрований як самозайнята особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Автори законопроекту – народні депутати Володимир Ватрас, Андрій Костін, Сергій Іонушас та інші пропонують встановити можливість для адвокатів обирати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності в межах, визначених Податковим кодексом України. Відтак, ідеться про внесення змін до Податкового кодексу для вдосконалення застосування спрощеної системи оподаткування стосовно адвоката, який зареєстрований як самозайнята особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Національна Асоціація адвокатів України нагадала, що у жовтні після консультацій з народними депутатами, які підтримують ідею спрощеного оподаткування для адвокатів, на засіданні Ради адвокатів України була досягнута домовленість про те, що для прискореного ухвалення податкових змін для адвокатів потрібен окремий законопроект. Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова закликала парламентарів, які були запрошені на засідання РАУ, подати такий законопроект до кінця 2021 року.

«Пропонується внести зміни до Податкового кодексу України, щодо розширення кола осіб, які можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування визначивши самозайняту особу, яка проводить незалежну професійну адвокатську діяльність як платника податку, яка має право самостійно обрати спрощену систему оподаткування», - ідеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Законодавча ініціатива подана на виконання Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021–2023 роки, затвердженої указом Президента. Стратегія, зокрема, передбачає удосконалення низки напрямів, які стосуються роботи адвокатури, одним з яких є вдосконалення організаційно-правових форм провадження адвокатської діяльності та посилення гарантій.

«Законопроект, враховуючи основні цілі та напрямки розвитку що стосуються інституту адвокатури та визначені в Стратегії, має на меті посилити гарантії адвокатської діяльності, її видів і професійних прав адвокатів щодо оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме застосування спрощеної системи оподаткування для самозайнятих осіб – адвокатів», - ідеться у супровідному документі до законопроекту.

На сьогодні, податкове законодавство, вказує на те, що адвокат, який здійснює індивідуальну діяльність, повинен стояти на обліку в податковому органі як самозайнята особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (за КВЕД 69.10). Оподатковується така діяльність за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, 18 % бази оподаткування щодо доходів та 1,5 % військовий збір.

Проте поряд з цим є законодавчо закріплена можливість адвокатів зареєструватись у податкових органах як ФОП з ознакою незалежної професійної діяльності ( п.65.9 Податкового кодексу), без порушення ч.1 статті 13 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та обрати спрощену систему оподаткування.

На відміну від фізичних осіб-підприємців, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, позбавлені можливості обрати спрощену систему оподаткування, що, в свою чергу, ставить таких осіб у нерівні умови оподаткування отриманих ними доходів.

Як вважають автори законопроекту, неоднозначність зазначених правових норм ускладнює ведення податкового обліку та сплату податків для адвокатів як самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Така ситуація не є економічно доцільною та соціально справедливою. Відтак, законопроект має на меті вирівняти права адвокатів, які практикують індивідуально, та тих які навмисно реєструються у податкових органах як фізичні особи – підприємці з ознакою незалежної професійної діяльності (п.65.9 Податкового кодексу) задля отримання можливості обрання спрощеної системи оподаткування.

Також автори законопроекту передбачають, що його прийняття приведе до детінізації ринку адвокатських послуг.