Заниження категорії складності об'єкта будівництва становить небезпеку для життя людей

Заниження категорії складності об'єкта будівництва становить небезпеку для життя людей

«Заниження категорії складності об'єкта будівництва становить небезпеку для життя і здоров'я людей, оскільки законодавчі вимоги до проектування, проведення експертизи проектної документації для будівництва об'єктів, які належать до вищої - V категорії складності, відрізняються від тих, що пред'являються до проектування об'єктів, що відносяться до нижчих категорій», - вказує ВС у справі №464/8031/16-а.

Приватне акціонерне товариство «Ірокс» звернулося до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові. У позові ПрАТ просило визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а також припис.

Позивач наполягає: відповідач відповідно до п.7 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не мав права здійснювати контроль у сфері містобудівної діяльності по об'єкту будівництва V категорії складності в межах м. Львова, а об'єкт, про який йде мова, відноситься саме до V категорії складності.

Рішенням Сихівського районного суду м. Львова, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач як орган Львівської міської ради при здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю у формі проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил ПрАТ «Ірокс» щодо будівництва об'єкта, який належить до V категорії складності, діяв за межами своїх повноважень.

Інспекція ДАБК у м. Львові звернулася з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Позиція ВС:

Повноваження інспекції ДАБК у м. Львові у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється в порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

При цьому законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, було встановлено обмеження щодо здійснення виконавчими органами сільських, селищних міських рад державного архітектурно-будівельного контролю за додержанням законодавства у сфері містобудівної діяльності залежно від категорії складності об'єкта будівництва. Зокрема, такий контроль по всіх об'єктах V категорії складності в межах населених пунктів, міг здійснюватися центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що об'єкт будівництва, про який йде мова, «Реконструкція нежитлової будівлі під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловими приміщеннями та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 м. Львові» відноситься до V категорії складності. На цій підставі суди дійшли висновку про те, що відповідач як орган Львівської міської ради, здійснюючи перевірку цього об'єкта, перевищив повноваження, визначені законом.

Згідно з п.6 Порядку № 557 до V категорії складності належать об'єкти будівництва, які мають хоча б одну з ознак, серед яких: об'єкти будівництва розраховані на постійне перебування понад 400 осіб та (або) періодичне перебування понад 1000 осіб.

В даній справі була проведення судова будівельно-технічна експертиза, було надано висновок експерта, згідно з яким об'єкт будівництва, по таблиці 1 ДСТУ-Н Б В.1.2.-16: 2013, належить до класу наслідків (відповідальності) СС2, а за критеріями таблиці а.1 в додатку а даного ДСТУ до V категорії складності.

У висновку експерта, зокрема, зазначено, що згідно розрахунку категорії складності, пояснювальної записки до проекту та поданої на дослідження проектною документацією об'єкт має наступні характеристики можливих наслідків: кількість осіб, які постійно перебувають на об'єкті становить 408 осіб. Відповідно, за кількістю осіб, які постійно перебувають на об'єкті (кожен пусковий комплекс окремо) даний об'єкт відноситься до V категорії складності.

Також, в основу приналежності об'єкта до даної категорії складності, був проведений детальний розрахунок кількості осіб, які постійно будуть перебувати в будинку з урахуванням кількості квартир (136), житлової площі (6672,68 м кв).

Вищевказане спростовує доводи заявника про необгрунтованість висновків експерта і неправильності висновків судів попередніх інстанцій про приналежність об'єкта будівництва до V категорії складності.

На цій підставі колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що інспекція ДАБК у м. Львові як виконавчий орган з питань державного архітектурно-будівельного контролю Львівської міської ради під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю у формі проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил ПрАТ «Ірокс» з будівництва об'єкта діяв за межами повноважень, а томуприпис та постанови, прийняті за результатами перевірки, є протиправними та підлягають скасуванню.

Колегія суддів також враховує, що заниження категорії складності об'єкта будівництва становить небезпеку для життя і здоров'я людей, оскільки законодавчі вимоги до проектування, проведення експертизи проектної документації для будівництва об'єктів, які належать до вищої - V категорії складності, відрізняються від тих, що пред'являються до проектування об'єктів, що відносяться до нижчих категорій. Недотримання таких вимог може мати негативні наслідки для міцності об'єкта будівництва, стійкості конструкції, пожежної безпеки та інших характеристик об'єкта будівництва.

Таким чином, ВС постановив: касаційну скаргу інспекції ДАБК у м. Львові залишити без задоволення. Рішення Сихівського районного суду міста Львова та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду залишити без змін.