З 16 липня інтернет-ресурси повинні мати українську версію

З 16 липня інтернет-ресурси повинні мати українську версію

16 липня 2022 року в силу вступають ч.2 і ч. 6 ст. 27 ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Вони регламентують використання державної мови в мережі Інтернет і в мові інтерфейсів комп'ютерних програм, встановлених на товарах. Про це нагадав уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Які передбачаються нововведення? Зокрема, з 16 липня:

  1. Будь-який товар, на якому встановлено комп'ютерну програму (від автомобіля до пральної машинки), повинен бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі повинен бути україномовний інтерфейс незалежно від того, чи використовує цей інтерфейс електронний екран або має вигляд панелі управління зі звичайними кнопками.
  2. Всі інтернет-ресурси (сайти, сторінки в соцмережах, ютуб-, вайбер-, телеграм-канали, мобільні додатки тощо), які використовуються в якості інтернет-представництв суб'єктів господарювання, зареєстрованих в Україні, в тому числі інформаційні інтернет-ресурси, повинні мати основну версію українською мовою, яка повинна завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням.

Що стосується україномовної версії інтернет-представництва іноземного суб'єкта господарювання, яка реалізує продукцію в Україні, то вона може мати менший обсяг інформації, ніж основна версія, але достатній для того, щоб користувач з України міг повністю розуміти мету діяльності даного суб'єкта.

«Суб'єкти господарювання, які здійснюють обслуговування споживачів у мережі Інтернет (інтернет-магазини, інтернет-каталоги тощо) вже з 16 січня 2021 року зобов'язані розміщувати на відповідних інтернет-ресурсах інформацію про товари та послуги державною мовою. Відтепер, вони зобов'язані мати повноцінну версію українською мовою, яка повинна бути основною (містити максимальний обсяг інформації) і завантажуватися за замовчуванням», - підкреслив мовний омбудсмен України.

За його словами, відсутність україномовної версії інформаційного інтернет-ресурсу після 16 липня 2022 року може означати свідоме порушення його власником вимог закону про державну мову, або факт відсутності державної реєстрації засобу масової інформації та/або власника як суб'єкта підприємницької діяльності.

З 16 липня 2022 року уповноважений із захисту державної мови зможе штрафувати посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон.

Розмір штрафу становитиме від 3400 до 8500 грн., якщо порушення вчинено вперше. За повторне порушення накладатиметься штраф від 8500 до 11900 грн.