Введення воєнного стану: що може опинитися під забороною?

Введення воєнного стану: що може опинитися під забороною?

Вранці 24 лютого 2022 року Верховна Рада ввела в Україні воєнний стан.

Згідно ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан – особливий правовий режим, який запроваджується в Україні або в окремих місцевостях у разі збройної агресії або загрози нападу, небезпеки державної незалежності України, її територіальної цілісності.

Також передбачається надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для запобігання загрозі, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини.

Нагадуємо, що може відбуватися у воєнний стан:

 1. Обмеження на свободу переміщення, особливий режим в'їзду і виїзду.
 2. Обмеження на рух автомобілів, можливість їх огляду.
 3. Охорона об'єктів, які забезпечують життєдіяльність, може бути посилена.
 4. Заборона на масові заходи і страйки.
 5. Комендантська година.
 6. Введення перевірки документів у громадян. У певних необхідних випадках - особистий огляд, огляд речей, автомобілів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян.
 7. Призовники та військовозобов'язані не зможуть без дозволу військкомату змінювати реєстрацію або виїжджати за кордон.
 8. Особливе регулювання зв'язку та інтернету, а також ЗМІ.
 9. Трудова повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній галузі та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих підприємствами, установами та організаціями.
 10. Використання потужностей і трудових ресурсів підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони.
 11. Примусове відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності.
 12. Нормоване забезпечення населення основними продовольчими та непродовольчими товарами.
 13. Встановлення військово-квартирної повинності.
 14. Заборона на торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями і речовинами, що виробляються на спиртовій основі.
 15. Використання ЗМІ для військових потреб.
 16. Тимчасова або безповоротна евакуація людей з місць, які небезпечні для проживання. При цьому їм надається стаціонарне або тимчасове житлове приміщення, встановлення карантину та проведення інших обов'язкових санітарних та протиепідемічних заходів.
 17. Мобілізація громадян.
 18. Підняття питання про заборону діяльності політичних партій, громадських об'єднань, якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.
 19. Вживання додаткових заходів щодо посилення охорони державної таємниці.
 20. Інтернувати (примусово поселяти) громадян іноземної держави, яка загрожує нападом або здійснює агресію проти України.
 21. Заборона на зміни в Конституції.

У період режиму воєнного стану повноваження Президента України не можуть бути припинені. У разі, якщо термін повноважень глави держави закінчується під час воєнного стану, то він продовжує свою роботу до закінчення терміну воєнного стану. Крім цього, не можуть бути припинені повноваження Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Президента з прав людини, суддів, прокурорів, а також контррозвідників і слідчих.

У будь - якій ситуації-зберігайте спокій. Зберіть всі необхідні речі в тривожний чемоданчик, з'ясуйте, де поблизу знаходяться укриття, підготуйте переносну аптечку.