Встановлення факту смерті військовослужбовця на тимчасово окупованій території

Встановлення факту смерті військовослужбовця на тимчасово окупованій території

На превеликий жаль війна приносить жахливі звістки про смерть в родини наших захисників. З юридичної точки смерть – юридичний факт, встановлення якого має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника та є підставою, зокрема, для відкриття спадщини, виплати одноразової грошової допомоги родині загиблого військовослужбовця.

Так, документом, що засвідчує смерть особи, є видане у встановленому чинним законодавством порядку свідоцтво про смерть. Однак, в умовах війни, отримати свідоцтво про смерть не завжди є можливим, якщо військовослужбовець загинув на тимчасово окупованій території чи за відсутності тіла загиблого.

Тож, як встановити факт смерті військовослужбовця на тимчасово окупованій території розповідає адвокат ЮК «Legal Partner» Ірина Вовкотруб.

Проаналізувавши чинне законодавство та актуальну судову практику, маємо наступний алгоритм дій зі встановлення факту смерті.

Зокрема, згідно ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Вказана категорія справ розглядаються судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (на практиці строк розгляду справи триває 1-5 днів в залежності від завантаженості суду).

Доказами на підтвердження факту смерті військовослужбовця може бути довідка про загибель, видана командуванням військової частини, повідомлення про смерть, видане, територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, колективний акт про настання смерті, складений на місці загибелі, та ін.

При цьому, зверненню до суду має передувати звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану за отриманням відмови у видачі свідоцтва про смерть із зазначенням відповідних підстав.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, тож після отримання ухваленого рішення слід звернутись до органу державної реєстрації актів цивільного стану, який повинен на підставі рішення суду провести державну реєстрацію смерті особи та видати свідоцтво про смерть.

Щиро вірю в те, що Вам ніколи не знадобиться інформація, викладена в даній статті, і наші захисники повернуться додому живими.

Адвокат ЮК «Legal Partner» Ірина Вовкотруб