ВП ВС нагадала, коли суди можуть виправляти описки в судових рішеннях

ВП ВС нагадала, коли суди можуть виправляти описки в судових рішеннях

«Не є описками граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення і не призводять до його неправильного сприйняття», - вказує ВП ВС справі №921/730/13-г/3.

Суть справи:

У серпні 2021 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства «Агро-Продукт» про виправлення описки в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 за позовом ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» в особі філії ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» до Приватного підприємства «Продекспорт», і Закритого акціонерного товариства «Агропродукт» про стягнення заборгованості.

Заяву ПрАТ «Агро-Продукт» про виправлення описки прийнято до розгляду і ВП ВС витребувала з Господарського суду Тернопільської області матеріали справи.

У поданій заяві, ПрАТ «Агро-Продукт» зазначає, що у вступній частині постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 допущена описка: одним з відповідачів зазначено Закрите акціонерне товариство «Агропродукт», тоді як правильна його назва, згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є Приватне акціонерне товариство «Агро-Продукт».

Позиція Великої Палати Верховного Суду:

За ч. 1, 2 ст.243 ГПК України суд може за власною ініціативою або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні або визначенні описки або арифметичні помилки.

Правила цієї статті передбачають можливість після прийняття судового рішення у справі усунути в ньому помилки технічного (неюридичного) характеру - описки і явні арифметичні помилки. При цьому опискою визнається помилка, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, які мають вплив на зміст судового рішення і його виконання. Описки - це помилки, зумовлені неправильним написанням слів, цифр тощо (пропуск літери, цифри, їх перестановка тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належить: написання прізвищ та імен, адрес, найменувань спірного майна, вказівка дат і термінів. Не є описками граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення і не призводять до його неправильного сприйняття.

При цьому, вирішуючи питання про виправлення описок або арифметичних помилок, допущених в судовому рішенні, суд не має права змінювати зміст, суть судового рішення незалежно від його юридичного значення зовнішнього оціночного сприйняття (розуміння).

Згідно з судовими рішеннями у цій справі (постанова Львівського апеляційного господарського суду від 29.05.2015), суди встановили, що відповідач-2 - Закрите акціонерне товариство «Агропродукт» змінило назву на Приватне акціонерне товариство «Агро-Продукт», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Але на час звернення з позовом у цій справі Приватне акціонерне товариство «Агро-Продукт» мало назву Закрите акціонерне товариство «Агропродукт», тому зазначення цієї назви у вступній частині судового рішення не може вважатися опискою і не вимагає внесення виправлення в судове рішення.

Таким чином, ВП ВС постановила: відмовити в задоволенні заяви приватного акціонерного товариства «Агро-Продукт» про виправлення описки в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 921/730/13-г/3.