Вища рада правосуддя не підтримує законопроект, який передбачає зміну підходів до оплати праці суддів

Вища рада правосуддя не підтримує законопроект, який передбачає зміну підходів до оплати праці суддів

ВРП опублікувала консультативний висновок щодо законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо деяких питань забезпечення суддів» №5882. Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Законопроект №5882 пропонує змінити базовий розмір посадового окладу судді та спосіб його обчислення, а також відстрочити індексацію до 1 березня 2025 року. Таким чином, замість визначення посадового окладу в прожиткових мінімумах для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, базовий рівень посадового окладу пропонується визначати у фіксованій сумі в гривневому еквіваленті.

ВРП вважає даний перегляд суддівської винагороди необґрунтованим і вказує, що він прямо суперечить міжнародним стандартам забезпечення незалежності суддів, якими встановлено заборону на погіршення фінансового забезпечення суддів. Встановлення фіксованого розміру суддівської винагороди в гривневому еквіваленті без "прив'язки" до прожиткового мінімуму і без урахування індексу інфляції не відповідатиме економічній ситуації в державі і з часом призведе до зниження рівня суддівської винагороди.

Внаслідок вищесказаного, Вища рада правосуддя не підтримує законопроект № 5882, оскільки він суперечить принципу незалежності судової влади, який є головною умовою забезпечення верховенства права та основоположною гарантією справедливого судового розгляду, нормам Конституції України, висновкам Конституційного Суду України, міжнародним стандартам у сфері судоустрою та статусі суддів.

Також ВРП вказує, що прийняття даного законопроекту призведе до звуження змісту та обсягу прав і свобод суддів, і негативно вплине на забезпечення незалежності суддів і авторитет правосуддя.