Військовослужбовцям зможуть нарахувати проценти за користування кредитом

Військовослужбовцям зможуть нарахувати проценти за користування кредитом

Верховна Рада ухвалила в цілому як закон законопроект 7414 «Про внесення змін до Закону України «Про споживче кредитування» щодо врегулювання простроченої заборгованості на період дії воєнного, надзвичайного стану.

Втім, слід зауважити, що цим законом вносяться і деякі уточнення, які будуть спрямовані на дисциплінування тих, хто бере кредити. Відповідний закон наразі знаходиться на підписі у Президента.

Так, відповідно до Прикінцевих положень нового закону вносяться зміни, за якими пункти 1 і 3 розділу І нового Закону,  застосовуються до кредитних договорів, укладених після набрання чинності цим Законом.

Зокрема, якщо вже після набрання чинності цим законом (законопроектом 7414) військовослужбовець укладе кредитний договір щодо придбання  майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них), та/або автомобіля, то у разі невиконання умов йому зможуть нарахувати штрафні санкції, пеню за невиконання зобов’язань, а також проценти за користування кредитом.

Так, пункт 15 статті 14 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» викладається у такій редакції:

«Військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову, а військовослужбовцям під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, - штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються, крім кредитних договорів щодо придбання  майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них), та/або автомобіля».

Отже, військовим варто бути уважними при укладанні таких договорів.

Також, щодо кредитних договорів, укладених після набрання чинності новим законом, визначені особливості реєстрації у житлі.

Так, наразі відповідно до частини 3 статті 9 Закону «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 5 листопада 2021 року № 1871−IX «у разі відсутності документів, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, уповноваженої особи житла».

Цю частину доповнюють абзацом другим такого змісту:

«У разі перебування житла в іпотеці, довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов’язань для реєстрації місця проживання (перебування) подається письмова згода відповідного іпотекодержателя або довірчого власника».

Тобто, для реєстрації в «іпотечному» житлі треба буде згода того, хто дав цю іпотеку.