Відшкодовувати вартість ремонту автомобіля через ями на дорогах повинен балансоутримувач

Відшкодовувати вартість ремонту автомобіля через ями на дорогах повинен балансоутримувач

Ями на дорозі - доволі болюча для водіїв тема. Адже саме ями можуть стати не тільки причиною порізаного або загубленого колеса, а й привести до серйозного ДТП. Чи знаєте ви, хто відшкодує вам ремонт авто, якщо ви все ж таки потрапили у ДТП через ями, та що необхідно зробити аби отримати відшкодування.

Перше: Викличте поліцію на місце ДТП. Наполягайте, аби протокол про вчинення адміністративного правопорушення склали саме за частиною 4 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, осільки ця норма передбачає відповідальність балансоутримувачів доріг за порушення правил утримання автомобільних доріг. Поліція має зафіксувати причину ДТП — незадовільний стан дороги, а також відобразити глибину ями. Крім того, до складеного протоколу слід додати фото- та відеофіксацію місця події, пояснення очевидців (якщо такі були).

До речі, відповідно до ДСТУ 3587-97 глибина ями на дорозі не має перевищувати 4 см.

Друге: Зверніться до експертної установи. Для того, аби визначити розмір витрат на ремонт автівки внаслідок пошкодження у ДТП, що була викликана наїздом на вибоїну, Вам необхідно мати висновок автотоварознавчої експертизи.

Третє: Отримайте рішення суду, яким балансоутримувача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 140 КУпАП. Якщо поліція склала всі документи вірно та об’єктивно, зафіксувала протокол за статтею 140 КУпАП, такі матеріали направляються до суду задля визнання вини балансоутримувача. Далі справа призначається до судового розгляду, де бажано брати активну участь, оскільки визнання вини балансоутримувача — важливий крок для отримання збитків, завданих внаслідок ДТП, за рахунок коштів балансоутримувача.

Четверте: Зверніться до суду про відшкодування шкоди, завданої ДТП. Вартість понесених збитків, що завдані внаслідок ДТП, відшкодовує балансоутримувач дороги, на якій сталась аварія.

Як зрозуміти, хто є балансоутримувачем, тобто відповідачем у цьому випадку?

  1. Якщо ДТП сталась на одній із доріг, значених як дороги загального користування державного значення, то балансоутримувачем є Укравтодор;
  2. Якщо ДТП сталась на одній із доріг у місті/селі/селищі міського типу тощо, то балансоутримувачем є міська рада та її виконавчий орган, районна рада та районна державна адміністрація у сфері дорожнього руху.

Як дізнатись інформацію про те, хто є балансоутримувачем дороги?

Для точного визначення сторони по справі — відповідача Вам необхідно звернутись до місцевої ради (міської, сільської тощо) із запитом на отримання публічної інформації. У запити потрібно вказати прохання надати інформацію, хто саме є балансоутримувачем даної ділянки дороги та хто є уповноваженою особою, що має слідкувати та забезпечувати відповідність нормам і стандартам утримання автомобільних доріг і вулиць.

Як довести вину балансоутримувача?

Доказовою базою у суді можуть бути зокрема:

  • висновок автотоварознавчої експертизи;
  • довідка про пошкодження транспортного засобу (складається на місці ДТП);
  • копія протоколу про вчинення адмінправопорушення та схеми місця ДТП;
  • копія рішення суду, яким визнано вину балансоутримувача.

Джерело: Безоплатна правова допомога